Inside AdWords Magyarország
A varangy, a zsivány és… a minőségi mutató
2010. november 29.
Gyakran kapunk a
minőségi mutató
növelését firtató kérdéseket. Úgy tűnik, mindenki azt gondolja, hogy valami lenyűgöző és titkos receptünk van erre, amely a halandók számára hozzáférhetetlen. Az évszázadok során valóban kialakult egy hagyomány, amely apáról fiúra szállva válaszolta meg az újabb generációk hasonló kérdéseit. Egyszerűen meg kell nyitni az AdWords-fiók azon hirdetéscsoporthoz tartozó "Kulcsszavak" lapját, amelynek minőségi mutatóját növelni szeretnéd. Ezután fogd a kezedbe a varangyot, és dörzsöld be vele a megjelenő kulcsszavakat. Ezután mindössze annyi dolgod marad, hogy egy csillagos éjszakán elmész a keresztúthoz, és háromszor fennhangon elismétled: "növőtó mutaségi minelés".
Mi köze lehet egy zsiványnak a minőségi mutatóhoz?
Amennyiben a fent leírt módszer nem válik be, másik megközelítéssel is próbálkozhatsz. Ez a minőségi mutató fogalmának megértésével kapcsolatos. Vegyünk például egy olyan esetet, amikor egy lakást szeretnél bérbe adni. A lakásra két érdeklődő jelentkezik: egy szerény anyagi helyzetben lévő, de nagyon becsületes diák és egy igen gazdag zsivány. A diák 80 000 forintot kínál, a zsivány azonban 250 000 forintot. Előre tudod azonban, hogy a diák 95%-os valószínűséggel fog fizetni, a zsivány pedig csak 25%-os valószínűséggel. Egy egyszerű számítás elvégzésével kiszámíthatod tehát, hogy az első esetben átlagos bevételed 76 000 forint, míg a második esetben csak 62 500 forint lesz. Azt a racionális döntést hozod, hogy a lakásod a diáknak adod ki.
Mi köze mindennek az AdWords programhoz? A fenti példához hasonlóan a Google is rendelkezik egy virtuális "ingatlannal". A google.com webhelyen hirdetési felületek találhatók a keresési eredmények felett, illetve azoktól jobbra. A partnerwebhelyeken található hirdetési felületeket is lehet ingatlanhoz hasonlítani, a minőségi mutató pedig a bérleti díj kifizetésének valószínűségéhez hasonlítható. Hogyan becsülhető fel ez a valószínűség? A legbiztosabb módszer a szóban forgó személy múltbéli cselekedeteinek elemzése. Így működik az átkattintási arány (CTR) és a minőségi mutató közötti viszony -- a hirdetésekre adott kattintásokat a bérleti díj kifizetéséhez hasonlíthatjuk. Ebből következik, hogy a CTR a minőségi mutatót meghatározó tényezők közül messze a legfontosabb.
Hogyan szavaznak a Google felhasználói?
Az átkattintási arány kiváló képet ad a hirdetés relevanciájáról. Az emberek a relevancia szót szemantikai értelmében használják (jelentőségen alapuló kapcsolat), az informatikai rendszereknek azonban számokra van szükségük. Az átkattintási arány szavazáshoz hasonlítható: ha például egy felhasználó "vágott virágot" keres és a megjelenő hirdetések egyikére kattint, akkor képletesen "igennel szavaz" a kiválasztott hirdetésre és "nemmel szavaz" az összes többire. A rendszer nem az emberekhez hasonlóan értelmezi a kifejezést, hanem a felhasználók döntéseit dolgozza fel, és azokat számértékekké alakítva a minőségi mutató létrehozásához használja.
A minőségi mutató javításának receptje
Hogyan javíthatod minőségi mutatódat? A hirdetés átkattintási arányának növelésével. A legmagasabb átkattintási arány eléréséhez finomítani kell a kulcsszavak listáját, valamint nagymértékben releváns szöveggel kell ellátni a hirdetést. Ideális esetben a hirdetéscsoport legfeljebb 15-20 kulcsszót tartalmaz. Ennél több kulcsszó használata esetén érdemes megfontolnod a hirdetéscsoport felosztását és egy új, speciálisabb hirdetéscsoport létrehozását, amely még jobb hirdetésszöveggel rendelkezik.
A minőségi mutató nem kizárólagos fontosságú. Ez a mutató végül is egy igen elvont érték. A minőségi mutató alapján nem igazán állapítható meg az egyes kattintások által eredményezett átlagos bevétel. Az internetes hirdetések professzionális megközelítése szerint a kulcsszavakhoz kapcsolódó elvont értékek helyett érdemesebb a ROI-ra, a befektetés megtérülésére összpontosítani. Ne feledd, hogy akármilyen magas is a minőségi mutatód, ez nem garantál értékesítéseket -- ez különösen abban az esetben igaz, ha a hirdetés céloldala nem vonzó, vagy nehezen navigálható. A Google olyan eszközöket kínál, amelyek a hatékony stratégia létrehozásában lehetnek segítségedre: a
Konverziókövetési
mechanizmust és a
Konverzióoptimalizálót
. Mindkét eszköz a felhasználó által a kattintás után végzett tevékenységre összpontosít, így segít marketingcéljaid megvalósításában. És még a varangynál is sokkal egyszerűbben használhatók :)
Segítség, a versenytársak "lekattintják" a hirdetésem!
2010. november 25.
A Google AdWords kisebb hirdetőinek rémálma: a hirdetések átkattintási aránya (és ezzel együtt a minőségi mutatója) alacsony, és a webhelyet meglátogató felhasználók nagyon gyorsan elhagyják azt. A hirdető racionális magyarázatot keres... biztosan a versenytársak kattintanak szándékosan a hirdetésekre!
Az ilyen elméletek akármennyire hihetőek, általában mégis teljesen hamisak. Mivel a Google egyik meghatározott érdeke a
kattintások lehető legmagasabb minőségének biztosítása
, ezért naprakész algoritmusok többszintű kombinációját alkalmazzuk az ilyen stratégiák észlelésére és megakadályozására.
Kritikus megközelítés
Az összeesküvés-elméletek elvetése után tekintsd át újra AdWords-fiókodat és a céloldalt. Az alacsony átkattintási arány általában a hirdetés rossz minőségére és/vagy az adott kifejezéssel kapcsolatos irrelevanciájára utal. Ha például a vállalkozásod futballfelszereléssel kereskedik, akkor a hibát a "labda" kulcsszó okozhatja. Az ezen kifejezést beíró felhasználók egy része biztosan a bőrből készült, rúgható gömböt keresi. A legtöbb felhasználó azonban többek között a futballjátékosokkal kapcsolatos pletykákról szeretne értesülni, meg szeretné nézni a régebbi bajnokságok legszebb góljait, teniszlabdát szeretne vásárolni stb. Az is előfordulhat, hogy egyes felhasználók Nemes Nagy Ágnes hasonló című versét keresik! Világossá válik, hogy a "labda" szó túlságosan széles jelentéskörrel bír.
Az ilyen helyzetek elkerüléséhez az ehhez hasonló, általános jelentésű kulcsszavak törlését, illetve a vállalkozás tevékenységi körének pontosabb meghatározását javasoljuk. Milyen típusú labdákat kínálsz? Hol vásárolhatók meg a labdák? Mennyibe kerülnek? Az ilyen kérdések megválaszolása segíthet a kulcsszavak, a hirdetésszövegek (a hirdetés szövegében kifejezetten érdemes feltüntetni az árat!) és a kampánycélzás finomításában. A teljes kulcsszólista feltehetően több témakörre osztható. Vegyünk például egy olyan esetet, amikor futball-labdákkal, kosárlabdákkal és medicinlabdákkal foglalkozol. Minden egyes labdatípushoz külön hirdetéscsoportot kell létrehoznod. Az átkattintási arány és a minőségi mutató ezzel a módszerrel optimalizálható. A hirdetésekre adott kattintások értékesebbé válhatnak (mivel az ügyfelek pontosan az adott termék iránt érdeklődnek), és a hozzájuk kapcsolódó költségek is csökkenhetnek.
A webhely optimalizálása
A legtöbb hirdető innentől kezdve csak a babérjain ül. Ne feledd azonban, hogy a sikerhez vezető utat még nem jártad végig. A Google a webhelyedre irányítja a forgalmat, az ebben rejlő lehetőségeket azonban neked kell kihasználnod. Próbáld meg a webhelyedet elfogulatlanul szemlélni. Az interneten a jó webhelyek jó vásárlókat teremtenek, akik kattintanak, vásárolnak és elégedettségükről más felhasználóknak is beszámolnak. Hiába árulod a világ legjobb labdáit, ha webhelyed elavult, megbízhatatlannak tűnik vagy sérti az ügyfelek esztétikai ízlését, akkor még a legmagasabb minőségi mutató vagy átkattintási arány sem segít.
Sok hirdető a saját webhelyét vállalkozása koronaékszerének tekinti, ahol az ügyvezető gondolatai és a céges bulikon készült fényképek is helyet kapnak, sok esetben azonban mégis célszerű külső szakember segítségét kérni. A szakember képes kritikusan szemlélni a webhely tartalmát és stílusát. A webhellyel kapcsolatban az alábbi kérdéseket érdemes feltenni:
Pontos áttekintést tartalmaz az üzleti tevékenység AdWords rendszerben reklámozni kívánt valamennyi eleméről?
Egyszerű eligazodni a webhelyen - az ügyfelek egyszerűen végezhetik el a tőlük elvárt műveleteket?
A grafikai téma és/vagy a kezelőfelület nem kifogásolható esztétikailag az egymástól elütő színek, a helytelen betűtípusok, illetve az elavult megjelenés vagy felhasználói élmény miatt?
A webhely tartalma releváns a látogató szempontjából? (Tanács: a grimaszoló vezérigazgató képét érdemes a lehető legmélyebb szinten elásni vagy akár teljesen eltávolítani!)
Egy kis józan ésszel és némi kritikus hozzáállással sokat el lehet érni. Lehetőséged van többek között a
Google Analytics program
által szolgáltatott statisztikai adatok elemzésére is.
A webhely áttekintése és optimalizálása után szinkronizáld a frissített webhelyet AdWords-fiókoddal. A hirdetéscsoportoknak közvetlenül a hozzájuk tartozó oldalakra kell irányítaniuk a felhasználókat. Ha a hirdetések valamelyike továbbra is a kezdőlapra mutat, akkor a hibákat feltehetően még nem sikerült orvosolni. A fent leírt eljárás végrehajtása után jutalomképp megveregetheted saját válladat, és továbbléphetsz a soha véget nem érő harmadik fázisra: a megfigyelés és optimalizálás folyamatára. A statisztikai adatok alapján megállapítható, hogy a felhasználóknak a webhely mely részeivel kapcsolatban vannak ellenérzéseik. Az ilyen problémákat a megfelelő eszközök, például a
Google Webhely-optimalizáló
birtokában háríthatod el.
Szélesebb látókör…
Soha ne feledd, hogy az internetes hirdetés sikere nem teljes mértékben az AdWords programban elköltött pénzösszegeken múlik. Sok esetben az értékesítések számának emeléséhez és a ROI növeléséhez előnyösebb, ha a hirdetésre fordítandó költségkeret egy részét a webhely fejlesztésére és az AdWords-fiók felépítésének optimalizálására költöd. Az AdWords hirdetések értékelése során mindig kifizetődő a széles látókör alkalmazása - a hirdetési költségkeret és a kattintásonkénti költség csak kettő az egyenlet számos változója közül. Sok sikert!
AdWords Szerkesztő 8.5 Windows és Mac rendszerekhez
2010. november 24.
Útjára indítottuk az AdWords Szerkesztő 8.5-ös verzióját Windows és Mac rendszerekhez. Ez a verzió számos új AdWords funkciót támogat, és így még könnyebbé teszi AdWords-fiókod kezelését. A 8.5-ös verzióban más újdonságok mellett új lapok érhetők el a Közönségek kezeléséhez, valamint a Vizuálishirdetés-készítővel létrehozott vizuális hirdetések és képes WAP-mobilhirdetések megjelenítéséhez. A funkciók és frissítések teljes listája a
kiadási megjegyzésekben található
.
Ha már használod az AdWords Szerkesztőt, akkor a program automatikusan felszólít a frissítésre. Miután telepítetted az új verziót, újra
le kell töltened a fiókodat
. A megjegyzések és a még fel nem töltött módosítások megőrzéséhez válaszd a frissítési felszólításban a "Biztonsági másolat, majd frissítés" lehetőséget, majd a fiók letöltését követően
importáld a biztonságimentés-fájlt
.
Ha még nem használod az AdWords Szerkesztőt,
webhelyünkön
letöltheted a programot, illetve további tájékoztatást kaphatsz arról, hogy miként használhatod fel az AdWords-fiókod kezelésére. Keresd fel a
Súgót
, ha további információkra van szükséged, vagy választ szeretnél kapni az AdWords Szerkesztővel kapcsolatban felmerült kérdéseidre.
Ügynökségi Nap a Google az Ügynökségekért program résztvevőivel
2010. november 8.
Fél évvel ezelőtt
elindítottunk
egy programot magyarországi marketing- és médiaügynökségeknek
Google az Ügynökségekért
néven. A programban részt vevő ügynökségi partnereink oktatásban és támogatásban részesülnek, illetve segítséget kapnak az ügyfélszerzéshez.
A Google az Ügynökségekért program újabb mérföldköveként 2010.november 3-án sor került a harmadik Ügynökségi Napra a Google szervezésében.
A résztvevők értesülhettek a legújabb termékújdonságokról és kaphattak néhány tippet azok használatával kapcsolatban is. Szó esett a fogyasztók internethasználatáról, érdekes keresési trendekről, a magyar vállalkozások internethasználatáról és a mobilhirdetésekről is.
A rendezvény teljes hossza alatt lehetőség nyílt személyes konzultációra a Google szakértőivel. Természetesen a 150 fős konferencia arra is alkalmat adott, hogy az ügynökségek kapcsolatot teremtsenek egymással - egy csocsó mérkőzés és egy Rubik-kocka kirakó verseny között.
A programban kizárólag kommunikációs ügynökségek , webhosztinggal és honlapfejlesztéssel foglalkozó cégek vehetnek részt. Amennyiben csatlakozni szeretnél, az alábbi űrlapon regisztrálhatsz:
https://spreadsheets2.google.com/viewform?hl=en_GB&formkey=dDBwTDhmNWd2dkRNZDhEeFVTb2dLeHc6MQ#gid=0
Erna, Marketing csapat
AdWords: 10 év siker
2010. november 8.
2000-ben, alig néhány évvel az után, hogy Larry és Sergey megalapította a Google-t,
beindítottuk
online hirdetési programunkat, az AdWordsöt. E termék története valójában a hirdetők és a partnerek története, vagyis a Ti történetetek. Mindannyian rengeteg inspirációt merítettünk ambíciótokból, kreativitásotokból és innovációs készségetekből, ahogyan az elmúlt 10 évben folyamatosan együtt dolgoztunk Veletek.
Ezért arra gondoltuk, úgy ünnepelhetnénk meg igazán méltó módon ezt a különleges pillanatot, ha az AdWords hirdetőket ünnepelnénk – úgy, hogy siker-történeteiteket megosztjuk a világgal. Idén decemberben, az AdWords 10. születésnapjának az ünneplése keretében közzéteszünk egy
globális térképet
, amelyen azok a vállalkozások fognak szerepelni, akik szívesen elmondták nekünk a történetüket. Te is csatlakozhatsz hozzánk: készíts rövid (maximum három perces) YouTube videót, vagy írj nekünk (maximum 750 karakter terjedelemben), és mondd el a történetedet: ki vagy, mivel foglalkozik a vállalkozásod, mesélj annak növekedéséről, és azt is mondd el, milyen szerepet játszott az online hirdetés a sikereidben.
További információ ezen az
oldalon
található (a beküldéssel kapcsolatos útmutató és mintavideók is vannak itt), a blogon pedig folyamatosan értesülhetsz az AdWords 10. születésnapjához kapcsolódó hírekről.
Mi a Te történeted?
Dan Friedman, Inside AdWords csapat
Lekérdezési útvonalak a Keresési csatornákban
2010. november 4.
Szorosan követve a Keresési csatornák nemrégiben beindított új funkcióit, ismét újdonsággal jelentkezünk: Itt a Leghatékonyabb útvonalak (lekérdezési útvonalak) jelentés.
AdWords-fiókod általános egyezésű kulcsszavait rendszerünk számos, a felhasználóid kereséseiben szereplő kulcsszóval egyeztetheti. Bár megvettél bizonyos kulcsszavakat, de mégis mi a helyzet azokkal a tényleges lekérdezésekkel, amelyekkel e kulcsszavak egyeztetve lettek? A Keresési csatornákban megnézheted a kulcsszóútvonalakat - és mostantól a lekérdezési útvonalak is megtekinthetők. A már meglévő Leghatékonyabb útvonalak jelentésekben:
válaszd a
Legjobb útvonalak (Lekérdezési útvonalak)
lehetőséget a Dimenzió legördülő menüben, és így azok a tényleges lekérdezések fognak megjelenni, amelyeket rendszerünk egyeztetett a hirdetéseiddel, és amelyekre konverzió előtt kattintottak.
Megjegyzés: ez a lehetőség csak azoknak a keresési hirdetéseknek a lekérdezéseit jeleníti meg, amelyekre rákattintottak, a megjelenítésekét nem.
Ezek az adatok értékes betekintést nyújtanak azokba a keresésekbe, amelyeket a felhasználók a webhelyeden történő keresés és végül vásárlás előtt hajtanak végre. Ezen információk alapján hatékonyabban meg tudod célozni ezeket a felhasználókat, mivel látod, hogy találtak rád. Így aztán magabiztosabban tudsz hatékony, konverziót eredményező vagy a konverziós útvonalat támogató kulcsszavakat venni.
A vállalkozás exportálása 3. rész
2010. november 3.
Ez a vállalkozásod exportálást bemutató sorozatunk harmadik, befejező bejegyzése. Nézzük hát meg, hogy előző bejegyzésekben megismert kitalált bútorgyártónk, Katrina milyen lépésekkel halad a nemzetközi terjeszkedés felé.
Miután Katrina gondoskodott a gyakorlati követelményekről, készen áll a vállalkozása nemzetközi AdWords kampányainak a beállítására. A Keresési Trendek adatai alapján először egy Németországot célzó kampányt szeretne létrehozni, és az eredményektől függően később majd Hollandiát is meg fogja célozni. Katrina az AdWords kezelőfelületére lép, és az "+ Új kampány" gombra kattint. Ezután kiválasztja a "német" nyelvet a "Helyek és nyelvek" menüpontban. Javasoljuk, hogy hozz létre külön kampányokat minden egyes különböző nyelvterületnek. mivel ha később más nyelveken is felveszel kulcsszavakat a hirdetéscsoportba, akkor a hirdetéscsoport jóval heterogénebb lesz, és ez alacsonyabb minőségi mutatót fog eredményezni. Ezért az a legjobb, ha kampányonként csak egy nyelvet célzol meg.
Német kampányában Katrina szeretné megtalálni a "design bútor" kifejezéshez kapcsolódó valamennyi releváns kulcsszót. Hogyan kaphat terjedelmes kulcsszólistát? Először a Fordítói Eszközök segítségével elkészíti a meglévő finn kampánya fordítását. Az alábbi lépésekkel
fordíthatod le meglévő kampányaidat
más nyelvekre.
Katrina azonban nem csupán a finn kulcsszavak fordításait szeretné megkapni, mert úgy esetleg lemarad a német piacra jellemző kulcsszavakról. A jellegzetes német nyelvű kulcsszavak megkeresésére a
Kulcsszóválasztó eszközt
használja, Németországra átállított nyelvi és területi beállításokkal.
Katrina így a lefordított kulcsszavakkal és a hirdetésszövegekkel létrehozta német kampányát, majd a Kulcsszóválasztó eszköz segítségével újabb kulcsszavakat is hozzáadott. Ilyenkor fel lehet bérelni egy professzionális német fordítót a kampány ellenőrzésére és finomhangolására. Nem csak arról szeretne meggyőződni Katrina, hogy a fordítások helyesek, hanem arról is, hogy a lefordított kifejezések Németországban általánosan használt kifejezések. Katrina ekkor megnézi a
Forgalombecslő eszközt
, hogy megtalálja a német piachoz megfelelő CPC-ajánlatokat.
Két héttel később Katrina szeretné javítani a német kampánya teljesítményét úgy, hogy új kulcsszavakat ad hozzá AdWords-fiókja Lehetőségek lapjáról. A Lehetőségek lapon található kulcsszóötleteket automatikus eszközök állítják elő a Google keresési adatai alapján a kampányaidhoz kapcsolódó keresési adatok elemzése révén, amelyek relevánsak hirdetéseid szempontjából, jelenleg azonban még nem szerepelnek a fiókjaidban . Katrina kiválasztja a releváns kulcsszavakat a Lehetőségek lapról, majd hozzáadja azokat a kampányához. Fontos, hogy ezek után folyamatosan követi kampánya teljesítményét, s szükség esetén további változásokat eszközöl fiókjában.
Túl a Jelentésközponton: Hirdetések teljesítménye
2010. november 2.
Hamarosan
megszűnik a Jelentésközpont
jelenlegi formájában, cikksorozatunkban az itt elérhető jelentéseket nézzük át, hogyan érhetjük el az egyes információkat a Kampányok lapon. Elsőként megnéztük a
szűrési lehetőségeket
, majd alaposan kiveséztük a
keresési lekérdezések jelentését
.
A mostani részben a hirdetések, hirdetési szövegek teljesítményének értékelését nézzük át, illetve kitérünk néhány fontos beállításra, amely befolyásolhatja az eredményeket.
Tesztelni, tesztelni, tesztelni…
A megfelelően válogatott kulcsszó listák mit sem érnek akkor, ha a felhasználók számára nem tudjuk megfogalmazni ajánlatainkat. A 25 karakteres címsor és a 2x35 karakteres hirdetési szöveg nem ad lehetőséget hosszas litániákban ecsetelni termékeink, szolgáltatásaink előnyeit.
Ezek a korlátok arra kell, hogy ösztönözzenek minden hirdetőt, hogy a legfontosabb 1-2 jellemzőt, a konkurenciához mérhető előnyt domborítsanak ki.
Kezdőként kevesen használják ki, hogy
egy hirdetéscsoporthoz
, vagyis egy kulcsszó listához
több hirdetési szöveget is meg lehet adni
. Miért is jó ez? Egyrészt, ha valaki ugyanarra a kifejezésre keres rá több alkalommal és ugyanazt a hirdetési szöveget látja a második, harmadik alkalommal teljesen ignorálhatja azt. Másrészt ugyanannál a terméknél, szolgáltatásnál van, akit egy ingyenes házhoz szállítás fog meg jobban, míg mások szívesebben klikkelnek olyan szövegre, képre, ahol azt látja: a listaárakból 10-20% kedvezményt kap megrendelése során.
Ahogyan a keresési lekérdezések vizsgálatánál igyekszünk minél inkább megismerni a felhasználók keresési szokásait (mire/mit keresnek?), úgy
több hirdetési szöveg alkalmazásával megismerhetjük
azt is,
milyen szövegváltozatok, cselekvésre buzdító szavak fogják meg a legjobban az ember
eket
(mire klikkelnek?).
Egy új hirdetéscsoport létrehozásakor célszerű 2-3 hirdetés változatot is létrehozni és megfigyelni egy 2-3 hetes vagy akár 1 hónapos teszt időszakot, majd kiértékelni, az egyes változatok miként teljesítettek. Ilyenkor a rosszul teljesítő hirdetések megjelenését akár le is lehet állítani és helyükbe új szövegeket létrehozni, hogy így egy újabb teszt időszakban mérjük össze a korábban győztes változatot új szövegekkel.
A teljesítmény kiértékelése
Korábban a Jelentésközpont
Hirdetés teljesítménye
jelentéséhez fordultunk, ha részletesebb adatokra voltunk kíváncsiak hirdetéseinkkel kapcsolatban. A tavaly bevezetett AdWords kezelőfelületen azonban már jó ideje megtekinthető minden fontos adat anélkül, hogy ehhez a Jelentésközponthoz kellene fordulnunk.
Klikkeljünk a bal oldali navigációs panelen tetszőleges kampányra vagy hirdetéscsoportra, majd a Hirdetések lapra és máris láthatjuk a beállított időszaknak megfelelő statisztikai adatokat.
A Jelentésközpontban a jelentés létrehozása előtt lehetőségünk volt pipákkal kiválasztani, milyen típusú hirdetések eredményei jelenjenek meg: szöveges, képes vagy mobil.
Az új felületen is lehetőségünk van erre a szűrésre a Szűrő gombra klikkelve:
Mire ügyeljünk?
A kiértékelés során mindenképpen ügyeljünk a
Megjelenítés aránya
oszlopra. Ez mutatja meg nekünk, hogy a hirdetéscsoporton belül az egyes hirdetések a megjelenések hány százalékában jelentek meg.
Az, hogy egy keresés során melyik hirdetés jelenik meg, több tényezőtől is függ. Egyrészt elemzi a rendszer, hogy a kulcsszavak, a hirdetési szöveg és a cél oldal (vagyis ahová a kattintás után kerül a látogató) mennyire kapcsolódnak, harmonizálnak. Az olyan hirdetési változatok, amelyek teljesen kerülik a kulcsszó listában szereplő szavakat, valószínűleg kevesebbszer jelennek meg a rosszabb minőség miatt.
Másik fontos tényező az ún.
hirdetésrotáció
aktuális beállítása. Ez egy kampány szintű beállítás, amely azt mondja meg a rendszernek, hogy
egy hirdetéscsoporton belül
inkább azt a hirdetés variációt jelenítse meg, amelyik átkattintási aránya, illetve minőségi mutatója jobb (ezt hívjuk
optimalizált
beállításnak) vagy próbálja meg a lehetőségekhez mérten egyenletesen megjeleníteni az egyes variációkat (ezt
egyen
letes
néven láthatjuk a kezelőfelületen). Klikkeljünk egyik kampányunkra a navigációs panelen, majd válasszuk a Beállítások lapot. Itt a Speciális beállítások szakaszban tudjuk megváltoztatni a hirdetésrotációt.
Fontos tudnunk, hogy
az egyenletes beállítás nem azt jelenti, hogy egy hirdetéscsoporton belül minden hirdetésünk pontosan egyenlő alkalommal fog megjelenni
adott időszak alatt. Ez azt jelenti, hogy minden hirdetés azonos eséllyel indul egy-egy aukció során, vagyis a rendszer nem teszi előrébb a rajtvonalat azoknál a hirdetéseknél, amelyek korábban jobb átkattintási arányokat hoztak.
Ha egy hirdetésváltozat rossz úgy szövegében, mint teljesítményében, az visszavetheti az eredményeket, ha egyenletes hirdetésrotációt alkalmazunk.
Megoszlanak a vélemények, melyiket érdemes használni, az én
személyes véleményem
az, hogy kezdetben érdemes kipróbálni az Egyenletes beállítást, mert eddigi tapasztalataim szerint kihozható egy közel azonos megjelenési arány és ilyenkor elmondhatjuk: a megfigyelt számadatok összehasonlíthatóak, mert valamennyi hirdetésünknek közel azonos arányban volt esélye jól teljesítenie.
Arra is ügyeljünk, hogy a céljainknak megfelelő adatokat értékeljük, és ezek segítségével döntsük el, melyik hirdetésváltozat futhat tovább és melyiket szüneteltetjük. Könnyen előfordulhat például olyan eset, amikor a szép átkattintási arányt elérő hirdetés hozza a kevesebb konverziót:
Házi feladatként nézzük át újra az első részben bemutatott szűrés funkciót és hozzunk létre egy olyan mentett szűrőt, amely csak az Elutasított hirdetéseket jeleníti meg.
Írta: Geiger Tamás
DuracellTomi Google AdWords Blogja
Címkék
***haladóknak***
***kezdőknek***
***mélyvíz***
+1
a kereső
adaptív hirdetés
AdMob
Advertising Week
AdWords
AdWords Editor
AdWords Kezdőknek Sorozat
AdWords Online Tanterem
AdWords promóciós kódok
AdWords Számlázási beállítások
AdWords Szerkesztő
AdWords tutorials
AdWords Videóhoz
Ajánlatkorrekció
ajánlattétel
Ajánlattételi stratégia
Aktuális
Alkalmazás
analytics
Android
Applikáció
Automatikus ajánlattétel
Autómatikus ajánlattétel
bejelentés
belsőlink-bővítmény
bemutatkozás
Bővített URL
bővítmények
Case Study
cél-ROAS
céloldal
célzás
chat
click-to-call
CPA
demográfiai
DFSA
dinamikus keresési hirdetések
Dinamikus remarketing
display-hirdetések
esettanulmány
eszközök
eszközökön keresztüli tevékenységek
ETA
Fejlesztések
Firebase
fórum
frissítési központ
gépi tanulás
Gmail
Gmail-hirdetések
Google AdWords
Google AdWords oktatás
Google AdWords Oktatóközpont
Google Adwords tutorials
Google AdWords Webinárium
Google Analytics
Google Display Network
Google I/O
Google Maps
Google Minősítési Program
Google Partners
Google Performance Summit
Google Play
google+
GYIK
hatékonyság
helybővítmény
helyi célzás
hirdetésbővítmények
hirdetésformátumok
hirdetéspozíció
Híváskonverzió
hozzárendelés
idő alapú célzás
innováció
irányelvek
jelentések
kampánykísérletek
kampánymenedzsment
kampányszintű közönséglisták
Kampányvázlatok
Karácsony
képernyőmegosztás
kérdőív
Keresési Trendek
kezelőfelület
Kiterjesztett szöveges hirdetések
konvertált kattintás
konverzió
konverziókövetés
Közönség célzása
kulcsszavak
kupon
kutatás
márkanövekedés
minőségi mutató
Mobil
Mobil Március
mobilajánlat
mobilhirdetés
mobiloptimalizálás
non-profit
Online szeminárium
optimalizálás
Partner-jelvény
Payment API
piacon belüli szegmensek
promóciós kredit
Remarketing
Reszponzív hirdetések
RLSA
Salesforce
sikertörténet
Smart Bidding
SMS
súgó
számlázás
Szöveges hirdetések
tartalmi hálózat
Telefon
telefonos kapcsolatfelvétel
továbbfejlesztett kampányok
tömeges szerkesztés
TrueView
TrueView tevékenységhez
TrueView-felfedezési hirdetés
Tudtad-e ?
új adwords
Új termékek
Újdonság
univerzális alkalmazáskampány
URL-kezelés
Ügyfélegyezés
Ügyfélközpont
ügynökségeknek
üzenetbővítmény
vendégbejegyzés
visszajelzés
Webhely-optimalizáló
webinárium
YouTube
Archive
2017
máj.
2016
dec.
nov.
okt.
szept.
aug.
júl.
jún.
máj.
márc.
febr.
jan.
2015
dec.
nov.
okt.
szept.
aug.
júl.
jún.
máj.
ápr.
márc.
febr.
2014
szept.
aug.
máj.
márc.
2013
dec.
nov.
okt.
szept.
júl.
jún.
máj.
ápr.
márc.
febr.
2012
dec.
nov.
okt.
szept.
aug.
jún.
máj.
ápr.
márc.
febr.
jan.
2011
dec.
nov.
okt.
szept.
aug.
júl.
jún.
máj.
ápr.
márc.
febr.
jan.
2010
dec.
nov.
okt.
szept.
aug.
júl.
jún.
máj.
ápr.
márc.
febr.
jan.
2009
dec.
nov.
okt.
szept.
aug.
júl.
jún.
máj.
ápr.
márc.
febr.
jan.
Feed
Hasznos oldalak
Google Cégem
Google Partners
Google Webmester Súgó
Google Apps for Work
Gyors választ szeretne?
AdWords Súgó
Google Analytics Súgó
AdWords Oktatóközpont
Szakértő csapatunk elérhetősége
Follow @adwords
Follow
Számítunk visszajelzésére
A bloggal kapcsolatban
ezen az űrlapon
várjuk a véleményeket és a javaslatokat.