Inside AdWords Magyarország
Kellemes ünnepeket kívánunk!
2009. december 22.
150-nél is több bejegyzés után az első karácsonyához érkezett az Inside AdWords Magyarország blog. 2009-ben arra törekedtünk, hogy minél hasznosabb bejegyzésekkel szolgálhassunk a hirdetési programunk, a webanalitika és általában a keresőmarketing iránt kezdő és haladó szinten érdeklődőknek,
és ez 2010-ben sem lesz másként
. Folyamatosan igazolva látjuk ugyanis, hogy
minél többet tudnak ügyfeleink az AdWordsről és az Analyticsről, annál elégedettebbek vele
.
Nehéz megjósolni, hogy milyen évnek nézünk elébe. Egy azonban biztos: 2010-ben is jelentős összegeket lehet megtakarítani egy jól beállított és kellően optimalizált AdWords-kampánnyal, a különféle ingyenes eszközeink pedig továbbra is hasznos segítségedre lesznek a
mérhető és elszámoltatható
online marketingben. Lehetetlen néhány mondatban összesűríteni, hogy mivel lehet mindezt elérni, de azért teszünk egy próbát:
E
zután pedig nem marad más hátra, mint hogy kellemes és meghitt ünnepeket kívánjunk, valamint konverziókban gazdag, boldog új évet!
A Google AdWords dublini és budapesti magyar csapata
Célzási beállítások az AdWordsben
2009. december 21.
Ebben a bejegyzésben azokról az AdWords-fiókban elérhető kampánycélzási beállításokról lesz szó, amelyeket az üzleti modellnek megfelelően érdemes kiválasztani. Először tekintsük át az alapokat, majd folytassuk magukkal a célzási beállításokkal.
A hirdetésed megjelenítése minden egyes keresésnél a következők alapján történik: a felhasználó által felkeresett Google domain (".hu", ".com" stb. kiterjesztéssel), a megadott keresési lekérdezés ("virág házhozszállítás
Berlin
), a felhasználó IP-címe, a Google oldalain megadott nyelvi beállítás.
Kampányaidat úgy teheted jobban kezelhetővé, valamint a célcsoport számára relevánsabbá, ha AdWords-fiókodat különálló kampányokra tagolod, amelyek közül mindegyiknek megvan a saját speciális célzása. A célcsoporttól függően beállíthatod, hogy AdWords-kampányod
országokat és területeket
és/vagy a lehetséges ügyfelek által beszélt
nyelveket
célozzon. A földrajzi helyek és nyelvek beállításait számtalan módon használhatod. Például:
Előfordulhat, hogy kampányodat több olyan országra célzod, ahol ugyanazt a nyelvet beszélik. Ha például webhelyed spanyolul íródott, és az egész világba szállítod a termékeket, akkor beállíthatod, hogy kampányod csak a spanyol nyelvet, Spanyolországot, valamint Latin-Amerikát célozza.
Beállíthatod továbbá azt is, hogy kampányod egy megadott országot, régiót vagy várost és egy megadott nyelvet célozzon. Célozhatod például a hirdetéseket Hollandia hollandul beszélő közösségére. Brüsszelben ugyanakkor célozhatod a holland és a francia nyelvet is, ugyanis az itteni felhasználók mindkét nyelvet beszélik. Ha megadtál választott
régiót vagy várost
, akkor annak neve megjelenik a megjelenített URL-ed alatt.
A fenti beállítások megadásához nyisd meg a Kampányok lapot az AdWords-fiókodban, majd kattints a "Beállítások" lehetőségre. Ezt követően a "Földrajzi helyek" résznél kattints a "Válasszon ki egy vagy több helyet" lehetőségre, és add meg a saját földrajzi célzási beállításaidat. Kampányod nyelvének módosításához pedig kattints a "Nyelvek" rész "Szerkesztés" linkjére.
Amennyiben külföldre célzott kampányodban tovább szeretnéd szűkíteni a célközönség fizikai helyét, érdemes használnod az
egyéni célzást
is (Magyarország és néhány szomszédos ország tekintetében ezek a beállítások korlátozottan alkalmazhatók, de
van másik megoldás is
). Ezeket a beállításokat úgy érheted el, hogy a kampánybeállítások lapján a "Válasszon ki egy vagy több helyet" linkre kattintasz, majd a következő oldalon az "Egyéni" lapra váltasz. Az alábbi egyéni célzási beállítások érhetők el:
Térképpont
: Add meg egy hely nevét, vagy kattints egy pontra a térképen, majd a sugár mérföldben vagy kilométerben történő megadásával határozd meg, hogy mekkora területen jelenjen meg a hirdetésed. Ha például virágok házhozszállításával foglalkozol Berlinben, de csak a városközpontba és annak környékére vállalsz házhozszállítást, akkor kiindulópontnak megadhatod a "Berlin" városnevet, majd kiválaszthatod a "10 km" sugarat.
Egyéni alakzat
: Területedet úgy adhatod meg, hogy a térkép különböző pontjaira kattintasz, és így kijelölsz egy egyéni területet, ahová célozni szeretnéd a hirdetéseidet. Ha például néhány Berlin közelében található városba szállítasz virágot, elkészíthetsz egy térképalakzatot a megadott helyek alapján. Ahogy az alábbiakban is látható, a térképre kattintva bármerre húzhatod a kijelölt területet, és így különböző koordinátákat adhatsz meg.
Tömeges bevitel
: Hozd létre a földrajzi helyek listáját legfeljebb 100 ország, állam, város és irányítószám megadásával.
Ugyanitt elérhető a "
Zárjon ki területeket a kijelölt helyeken belül
" link is. Ha rákattintasz, akkor az elérhető helyek listájában böngészve kijelölhetsz és kizárhatsz olyan helyeket, ahol nem szeretnéd megjeleníteni a hirdetésedet.
További hasznos információk a célzási beállításokról a
Súgóban
. Az AdWords-kampányok területi célzásáról a korábbiakban készült egy
sikertörténet
is.
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Új figyelmeztetések a kampányokhoz
2009. december 17.
A figyelmeztetések kiváló módot kínálnak arra, hogy mindig naprakész lehess fiókod változásait illetően. A
fiók figyelmeztetései
mellett, amelyek már rendelkezésre állnak a számlázáshoz és a kampány karbantartásához,
egyéni figyelmeztetéseket
is használhatsz, hogy nyomon kövesd a főbb mérőszámokat, például a kattintásokat és a költséget. Két további figyelmeztetést szeretnénk bemutatni, amelyeket nemrég vezettünk be.
Először is, új kulcsszóötletekről és költségkeretekről tájékoztató figyelmeztetéseket vettünk fel a Lehetőségek lapon. Az ötletek olyan személyre szabott tippek, amelyek célja, hogy lehetőséget kínáljanak kampányaid hatékonyságának növelésére. A kampányokra és hirdetéscsoportokra általában néhány hetente jelennek meg új ötletek. Mostantól, ha új ötletek válnak elérhetővé, azokat kiemelve tekintheted meg a többi kampányfigyelmeztetés között.
Másodszor, ha használod az AdWords konverziókövetés funkcióját, mostantól egyéni figyelmeztetéseket hozhatsz létre a konverziók mennyiségében, a konverziós arányban és a konverziónkénti költségben beállt változásokról. A konverziós adatokra vonatkozó figyelmeztetések beállításával biztosíthatod, hogy gyorsan értesülj a kulcsfontosságú mérőszámok változásáról.
Továbbra is dolgozunk az összes hozzákapcsolt fiók egyéni figyelmeztetéseinek bevezetésén az Ügyfélközpont (MCC) felhasználói számára. Addig is, továbbra is létrehozhatsz egyéni figyelmeztetéseket az egyéni fiókokhoz, ha azokba közvetlenül be tudsz jelentkezni.
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Piaci információk a keresésekből
2009. december 16.
A
Keresési Trendek
ingyenes eszközünk, amelynek használatával megtudható, mit keresnek az internetezők globálisan a Google-on. Akár hosszú távú marketingstratégiában gondolkodsz, akár az AdWords programban szereplő kulcsszólistádat szeretnéd bővíteni, a Keresési Trendek segíthet ebben. Az alábbiakban néhány gondolatindító példa következik.
Az eszköznek köszönhetően olyan hirdetési üzenetet választhatsz, amely megfelel az aktuális érdeklődési trendeknek. Autókereskedőként például a Keresési Trendek segítségével megállapíthatod, hogy hirdetési kampányodban
az üzemanyag-hatékonyságra vagy a motorteljesítményre
kell összpontosítanod ahhoz, hogy a lehető legtöbb felhasználó érdeklődését felkeltsd.
A több évet átfogó trendek kimutatásán túl a Keresési Trendek a termékeidre és szolgáltatásaidra irányuló érdeklődés szezonális megoszlásáról is információkkal szolgál. Megtekintheted például, hogy potenciális ügyfeleid mikor kezdik a
sívakációra
,
karácsonyi ajándékra
vagy
gépjármű-biztosításra
irányuló kereséseket.
Új piacokat szeretnél meghódítani az általad kínált termékekkel? A Keresési Trendekkel országonként meghatározhatod a termékeid iránti érdeklődés szintjét. Tokaji borok forgalmazójaként megállapíthatod, mely
USA-beli államokban a legnagyobb a kereslet
ezek iránt.
Márkatulajdonosként felmerülhet benned a kérdés, hogy hosszabb távon hogyan teljesít
saját márkád a versenytársakkal szemben
a keresések tekintetében. Adatokat gyűjthetsz továbbá arra vonatkozóan is, milyen módon befolyásolják hirdetési kampányaid a márkatudatosságot.
A Keresési Trendek segítségével feltérképezheted a vállalkozásodat érintő veszélyeket és lehetőségeket is. Egy utazási iroda vezetőjeként például figyelemmel kísérheted, hogy egy adott időszakban mely országok iránt nő az
érdeklődés
, és melyek veszítenek népszerűségükből.
Ugyanakkor fontos észben tartani, hogy az internetezők egyre tudatosabban keresnek az interneten mind a keresett terméket/szolgáltatást, mind pedig a keresőhasználatot tekintve. Az alábbi grafikonról például
tévesen
azt az egyszerű következtetést lehetne levonni, hogy a
digitális fényképezőgépek iránti érdeklődés csökkent
az utóbbi éves folyamán.
A trendek elemzésénél tehát figyelembe kell venni azt is, hogy az internetezők egyre összetettebben keresnek, vagyis a termékkategóriák helyett egyre inkább konkrét márkákra, típusokra, modellekre kíváncsiak.
További információk a Keresési Trendek működéséről, a funkciókról és a beállításokról a
Súgóközpontban
. Ha további ötleteid vannak a felhasználásra (például marketingesként, piackutatóként, reklámszakemberként, keresőoptimalizálóként, szociológusként vagy politológusként), azokat a kommentekben várjuk.
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Holnap előadás az Analytics új funkcióiról (angol nyelven)
2009. december 8.
Tegnap jelentettük be az
Analytics új funkcióit
, holnap pedig kollégáim egy
online előadás
keretében mutatják be az újdonságokat.
Az előadás címe: Google Analytics New Features
Időpont: 2009. december 9., szerda, 19:00-20:00
(magyarországi idő szerint)
Témák:
We'll provide an overview and demonstration of the features and provide tips on some best practices and uses. You'll learn how the following features have added more power, flexibility and intelligence to Google Analytics' enterprise class capabilities:
Engagement Goals
Expanded Mobile Reporting
Advanced Table Filtering
Unique Visitor Metric
Multiple Custom Variables
Sharing Advanced Segments & Custom Reports
Analytics Intelligence
Custom Alerts
Az előadók a kérdéseket
ezen a fórumon
várják.
Regisztráció >>>
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Bejelentés: Újdonságok az Analyticsben a karácsonyfa alá
2009. december 7.
Néhány hete
új Analytics-funkciókról
adtunk hírt, most ismét beszámolhatunk egy pár újdonságról:
Időjelzések
Ez az új funkció lehetővé teszi a profil felhasználóinak, hogy a időgrafikonokon megosztható megjegyzéseket helyezhessenek el. Ez például akkor hasznos, ha egy kiugró látogatottsági érték okaira szeretnénk visszamenőleg is emlékezni, vagy ha mondjuk a cég marketingese szeretne az egyes időpontokhoz a többi felhasználó számára is látható magyarázatot fűzni.
Szegmentálható egyéni változók az egyéni jelentésekben
Mostantól bármilyen egyéni változóra
speciális szegmenseket
lehet létrehozni az Analyticsben, ami segít kihasználni az
egyéni változókban
rejlő lehetőségeket.
Újítás a követőkód létrehozása során
Új profil létrehozásánál a felhasználó által megadott, különféle opciók alapján az Analytics mostantól elkészíti a megfelelő követőkódot. Ez például akkor lehet hasznos, ha
aldomainekhez
vagy
domainek közötti méréshez
hozol létre kódot.
Speciális szegmensek az Analytics API-ban
Az Analytics API nemrég bővült, többek között a nemrég új funkciókkal, hamarosan viszont a
speciális szegmensek
is elérhetőek lesznek az API-ban.
Az újításokról további részletek az
Analytics blogon
(angol nyelven).
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Az ajándékvásárlási szezon a keresőben
2009. december 7.
A
Keresési Trendek
(Insights for Search) marketingesek, szociológusok, politikusok kedvelt eszköze az internetezők érdeklődési trendjeinek vizsgálatára. Hamarosan publikálunk egy bejegyzést arról, hogy módszertanilag milyen felhasználási területei lehetnek a Keresési Trendeknek, most azonban nézzük meg egy pár példán keresztül, hogy az ajándékvásárlási szezon hogyan képeződik le a keresőben.
Keresési kifejezés:
karácsonyi ajándék
Időintervallum: 2004-től máig
Keresési kifejezés:
ajándékötletek
Időintervallum: 2004-től máig
Keresési kifejezés:
parfüm + parfümök
Időintervallum: 2004-től 2010-ig
(előrejelzéssel)
Keresési kifejezés:
plazma tv
Időintervallum: 2004-től 2010-ig
(előrejelzéssel)
Keresési kifejezés:
laptop + notebook
Időintervallum: 2004-től 2010-ig
(előrejelzéssel)
Keresési kifejezés:
ékszer + ékszerek
Időintervallum: 2004-től 2010-ig
(előrejelzéssel)
Keresési kifejezés:
játékbolt + játékboltok
Időintervallum: 2004-től 2010-ig
(előrejelzéssel)
Keresési kifejezés:
könyv + könyvek + könyvesbolt + könyvesboltok
Időintervallum: 2004-től 2010-ig
(előrejelzéssel)
(A fenti példák a magyarországi kereséseket tartalmazzák, az összes kategóriára. Az előrejelzésben szereplő értékek kizárólag a múltbeli értékeken alapulnak.
A Keresési Trendekről szóló korábbi bejegyzésünk
.)
Az ajándékvásárlási szezonban tehát nem árt naponta ellenőrizni a kampányt, mert a megnövekedett forgalom miatt hamarabb lemerülhet a napi költségkeret. A kampánybeállítások oldalán megtekinthető "Javasolt napi költségkeret" értéke ekkor a nagymértékű ingadozás miatt csak korlátozottan vehető figyelembe.
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Aszinkron követőkód az Analyticsben (béta)
2009. december 2.
Az Analyticsben elindult az
aszinkron mérés
lehetősége, ami gyorsabbá teszi a mért weboldalak letöltődését és a szkriptek futtatását.
Az aszinkron követés további előnye, hogy pontosabb adatokat szolgáltat a rövid látogatásokról is. A korábbi követőkódot továbbra is támogatjuk, de a két kód együttes használatát nem javasoljuk.
Az új kód használata opcionális és legfőképp sok szkriptet tartalmazó oldalakhoz javasoljuk. Míg a régi (ga.js) követőkódot közvetlenül a </html> címke előtt kellett elhelyezni a HTML-kódban, az új aszinkron kódod a <head> részbe kell beilleszteni.
További részletek a
Google Code
oldalunkon.
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Áfa-szabályváltozások az EU országaiban
2009. november 30.
Az EU előírásai szerint január 1-től kezdődően kötelesek vagyunk helyzetjelentést (angolul: VIES report) készíteni, amelyben szerepel az általunk nyújtott szolgáltatások rövid leírása, ezen szolgáltatások értéke, valamint az ügyfelek közösségi adószáma.
Ügyfeleink többsége valószínűleg már megadta ezt az adószámot a fiókjában, azonban akik ezt eddig nem tették meg, azokat arra kérjük, hogy
január 1-ig
pótolják ezt
ezen az űrlapon keresztül
.
(A rendszer ezzel automatikusan frissíti a fiók adatait).
Köszönjük.
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Az AdWords hirdetési formátumok ábécéje
2009. november 30.
Az AdWords használatakor legtöbben az annak igen hatékony hagyományos hirdetésformátumát, a szöveges hirdetést választják. Az AdWords programban azonban a szöveges hirdetéseken túl
számos más hirdetésformátum
is elérhető. Hirdetési céljaidtól függően érdemes lehet a többi formátumot is kipróbálni. A mai bejegyzésben röviden bemutatjuk e további főbb hirdetési formátumokat.
Képes hirdetések
A képes hirdetések segítségével színesebb módon oszthatod meg másokkal hirdetésed üzenetét. A képes hirdetések lehetnek állóképes vagy animált hirdetések, és használatuk hatékony módszer a vásárlók figyelmének felkeltésére a
Google tartalmi hálózatán
. A
gyakoriságkorlát
funkciónak köszönhetően megadható, hogy egy internetező legfeljebb hányszor találkozzon a hirdetéssel.
Az ingyenesen használható
Vizuálishirdetés-készítő eszköz
segítségével néhány perc alatt személyre szabott animált képes hirdetéseket készíthetsz és jeleníthetsz meg. Jelenleg több mint 150 különböző sablon közül lehet választani, a kreatívokban pedig el lehet helyezni saját céges logót vagy termékek képeit is.
Videohirdetések
A
kattintásra lejátszott videohirdetések
hossza néhány másodperc és 2 perc között lehet. Figyelmedbe ajánljuk a kattintásra lejátszott videohirdetésekről szóló
útmutatónkat
, amely hasznos tippeket és példákat tartalmaz. Ha inkább azonnal feltöltenéd videohirdetésedet, egyszerűen válaszd a "videó" kategóriát a
Vizuálishirdetés-készítőben
, így igényeidnek megfelelően személyre szabhatod a sablont.
Mobilhirdetések
A
mobilhirdetések
a beállított számlázási ország és a megcélzott ország függvényében érhetők el (Magyarországra ez a hirdetési forma még nem célozható).
Modulhirdetések
Leginteraktívabb hirdetési formátumunk, amellyel önálló alkalmazások helyezhetőek el a kreatívban. A modulhirdetésekből
itt található egy kis ízelítő
. Erről a hirdetési formáról bővebb információ
itt
érhető el.
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Az AdWords Szerkesztő funkciói (2.rész)
2009. november 23.
(Az
AdWords Szerkesztő program alapvetői funkcióról
lásd korábbi bejegyzésünket. Esettanulmányunk
itt
tekinthető meg.)
Mielőtt áttekintenénk az eszköz néhány igen népszerű funkcióját, vessünk egy pillantást az AdWords Szerkesztő kezelőfelületére. A bal oldali navigációs faszerkezettel, illetve a középen elhelyezett kampányok, hirdetésszövegek, kulcsszavak stb. lapokkal a felépítés megfelel az online kezelőfelület szerkezetének.
(Valójában az AdWords Szerkesztő szolgált alapul az új kezelőfelület tervezéséhez.)
A kijelölt elemek szerkesztése az oldal alján található mezőben történik. A további funkciók, például a csv fájlok importálása/exportálása, szöveg cseréje/betoldása a kijelölt tételekben vagy az ismétlődő kulcsszavak keresése az oldal tetején található menüsávban érhetők el.
A hirdetéscsoportok áthelyezése egy másik kampányba
Sokszor lehet szükség rá, hogy AdWords-fiókod egyes elemeit áthelyezd, vagy átmásold máshová, például ha a kampány jobb szervezése érdekében a különböző termékeknek külön hirdetéscsoportot szeretnél létrehozni, vagy egy másik országban történő hirdetéshez új kampányt indítasz. Az AdWords Szerkesztővel fiókod összes eleme esetében lehetőséged van a
másolásra vagy az áthelyezésre
, a kulcsszavaktól és a hirdetésektől kezdve egészen a teljes kampányokig. Az elemeket akár egy
másik fiókba
is átmásolhatod, vagy áthelyezheted.
Kulcsszavak tömeges szerkesztése
Az AdWords Szerkesztő a nagy fiókok kezelését segíti elő. Az online kezelőfelülettől eltérően itt az AdWords-fiók saját korlátain kívül a szerkesztések mértékére semmilyen korlátozás nem vonatkozik. A változtatások végrehajtásának többféle módja is van:
Az egyszerű műveletek, például a kulcsszavak CPC-ajánlatának módosítása esetében jelöld ki az elemeket, majd
tömeges szerkesztéssel
hajtsd végre a változtatásokat.
A hirdetésszövegek kijelölt részének szerkesztése, a CPC-k meghatározott feltételek szerinti szerkesztése
Tömeges változtatásokat megadott szabályok alapján is véghez lehet vinni. A rendelkezésre álló beállítási lehetőségek
itt
olvashatók.
Biztonsági másolat, megosztás
Az AdWords-fiók adatait tartalmazó csv-fájlok létrehozása és használata csupán egy az importálás/exportálás menü parancsai közül. Az importálási és exportálási beállításokról a
itt
olvashatsz részletes tájékoztatást.
AdWords Hirdetési Szemináriumok Magyarországon is
2009. november 18.
A mai nappal Magyarországon is útjukra indulnak az
Adwords Hirdetési Szemináriumok
, ahol a jelentkezők minősített (
GAP-vizsgás
) szakértőktől tanulhatják meg a hirdetési program használatát. A tréningekre elsősorban kezdő felhasználókat várunk, akik még nem ismerik az AdWords-öt vagy eddig csak maguk próbálkoztak hirdetéskészítéssel. A szeminárium részletesen kitér a keresőhirdetések és a Google tartalmi hálózat részleteire, így gyors fejlődést biztosít azoknak is, akik önerőből eddig csak az alapokig jutottak el, de nem tudtak elmélyedni a rendszer további lehetőségeiben és beállításaiban.
Fontosnak tarjuk, hogy a vállalkozásoknak élő, kiscsoportos képzéseken segíthessünk elsajátítani az online marketing rejtelmeit, hiszen az interneteléréssel rendelkezők 92 százaléka
vásárlás előtt a világhálón keres információt
.
Az egynapos tréningek december első felében indulnak, majd 2010-ben folytatódnak. A kiscsoportos órákat az AdWords hirdetési program Google által kiválasztott, GAP vizsgás szakértői (Fehér Márton –
Online Marketing Akadémia
és Gandera Balázs –
Intren Kft.
) tartják. A képzés ára 29.600 Ft + ÁFA, ami tartalmaz egy 14.000 Ft-os új és régi fiókokban egyaránt felhasználható Google AdWords kupont.
A nyolc órás tréning során a jelentkezők megismerkednek a Google AdWords hirdetési rendszerrel, elsajátítják a sikeres kampány tervezésének alapjait, megtanulják helyesen beállítani a fiókjukat, tippeket kapnak a kulcsszavakat illetően és még a kampány sikerességének a mérését is elemezhetik a Google Analytics-ben. A szeminárium utolsó részében valós példákon, eseteken keresztül ismerkedhetnek meg jobban az AdWords működésével. Az esettanulmányok egy része az interneten is elérhető.
Az első szemináriumok december 4-én és 16-án lesznek megtartva a MOM Parkban, amelyekre a
http://www.google.hu/adwords/szeminariumok
weboldalon lehet jelentkezni.
Kindli Erna, marketing csapat
Készítsd el saját karácsonyi képes hirdetéseidet ingyenes eszközünkkel
2009. november 18.
Korábbi bejegyzésünkben
már bemutattuk a Google ingyenes Vizuálishirdetés-készítő eszközét, amellyel percek alatt elkészítheted saját animált képes hirdetéseidet, amelyek a Google Tartalmi Hálózat releváns webhelyein jelennek meg.
Elérkezett a karácsonyi időszak, és az online vállalkozások és viszonteladók természetesen igyekeznek a lehető legjobban kihasználni a kínálkozó lehetőségeket. Ennek elősegítésére mostantól karácsonyi témájú, animált képes hirdetéseket is készíthetsz az AdWords-fiókodból elérhető ingyenes Vizuálishirdetés-készítővel.
A Vizuálishirdetés-készítő megnyitásához kövesd az alábbi egyszerű lépéseket:
Jelentkezz be AdWords-fiókodba a
https://adwords.google.com
címen
Jelöld ki azt a hirdetéscsoportot, amelyben képes hirdetéseket szeretnél készíteni
A "Hirdetésváltozatok" lapon kattints az "Új hirdetés" gombra, majd válaszd a "Vizuálishirdetés-készítő" lehetőséget.
A saját képes hirdetéseid elkészítéséhez ezután csupán ki kell választani egy sablont. Akárcsak a szöveges hirdetéseknél, az üzenetet itt is saját magad fogalmazhatod meg, és szükség esetén a betűtípust és a betűszínt is megváltoztathatod, és feltölthetsz egy vállalkozásodhoz kapcsolódó képet - az eszközünk minden mást megcsinál helyetted.
A szezonális témák mellett 150-nél is több sablon közül választhatod ki az üzenetedhez és vállalkozásodhoz leginkább illőt.
A választott beállításoktól függően a Vizuálishirdetés-készítő legfeljebb hat, szabványos méretű változatban (120 x 600; 160 x 600; 468 x 60; 300 x 250; 728 x 90; 336 x 280 képpont) készíti el a képes hirdetést. Ezután már saját animált képes hirdetéseid is megjelenhetnek a
Tartalmi Hálózaton
. Ha szeretnél meggyőződni róla, hogy engedélyezted a Tartalmi Hálózatot, lépj AdWords-fiókod "Kampánybeállítások" oldalára, és keresd meg a "Hálózatok, eszközök és bővítmények" feliratú szakaszt.
A képes hirdetések létrehozásáról és megjelenítéséről a
Vizuális hirdetések
oldalon találhatsz további információt.
Ha már van saját képes- vagy flash-hirdetésed az internet valamelyik hirdetési hálózatán, akkor pillanatok alatt feltöltheted azt a Google Tartalmi Hálózatára is. Ennek módjáról a
Súgóban
találhatsz útmutatót.
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Konvertáló weboldalak (angol nyelvű előadások)
2009. november 17.
Bár erre az évre a magyar csapatunk nem tervez több online előadást, az alábbi két, angol nyelvű webinárium hasznos lesz internetes kereskedők számára:
Make Your Website Work: 10 Ways to Turn Visitors into Buyers
Make your website work! Driving traffic to your landing page is only half the battle. The effectiveness of your website directly impacts the profitability of your business. This webinar will explore the common website design pitfalls and techniques to avoid them. It will also show how leading companies have used free Google analytics and testing tools to dramatically improve conversion performance.
Időpont
: 2009. november 18., 16:00-17:00
Regisztráció >>>
Make Your Website Work: A Manager's Perspective
Is the web an important channel for your business? If so, this Webinar gives you a step-by-step process to boost your site's performance, profitability and AdWords ROI. It will also cover the necessary skills and tools to effectively implement the process. Aimed at business owners and marketing managers, the webinar will be presented by a Google Conversion Professional.
Időpont:
2009. november 25., 16:00-17:00
Regisztráció >>>
Egyúttal ajánljuk a figyelmetekbe korábbi,
magyar nyelvű webináriumaink vágatlan felvételeit
is.
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Elérhető a Kulcsszóválasztó eszköz és az Elhelyezés eszköz frissített bétaverziója
2009. november 16.
Miután az elmúlt egy évben belelendültünk az AdWords továbbfejlesztésébe, nemrég elérhetővé tettük a
Kulcsszóválasztó eszköz
és az
Elhelyezés eszköz
frissített bétaverzióit.
A két eszköz alapvető funkcióit megtartottuk, de kiegészültek olyan új funkciókkal, amelyek reményeink szerint még hasznosabbá teszik őket felhasználóink számára.
A frissített Kulcsszóválasztó eszköz (béta)
A Kulcsszóválasztó eszköz új verziójában egyesítve vannak a Kulcsszóválasztó eszköz és a Keresésalapú kulcsszóválasztó eszköz funkciói. Ez azt jelenti, hogy egy helyen kaphatsz kulcsszóötleteket beírt kulcsszavak alapján, a webhely tartalma alapján, illetve felhasználói keresések alapján. Szintén új lehetőség a kulcsszó, illetve a webhely/URL szerint történő keresés lehetősége – vagy akár egyszerre mindkettő szerint kereshetsz, így nem kell külön elvégezni ezeket a kereséseket. Továbbá az egyes kulcsszavaknál egyszerre megjelenik az összes egyezési típus, ami segít összehasonlítani az egyes egyezési típusok statisztikáit. A végleges kulcsszólista összeállítása után letöltheted a kulcsszótalálatokat vagy a kijelölt kulcsszavakat táblázat formájában.
(teljes mérethez kattints a képre)
A frissített Elhelyezés eszköz (béta)
A frissített Kulcsszóválasztó eszközhöz hasonlóan az Elhelyezés eszköz frissített verziójában az elhelyezések kereshetők kulcsszó alapján, webhely/URL alapján, illetve egyszerre mindkettő alapján. Kereshetsz például olyan elhelyezéseket, amelyek csak a youtube.com webhelyen találhatók meg, és egyben videoelhelyezések. A haladó beállítások között további szűrést adhatsz meg az elhelyezésekhez, például ország vagy nyelv, a naponkénti becsült megjelenítések száma, a felvett hirdetések mérete (az a méret, amelyet a tartalomszolgáltató nyújt az általa kínált elhelyezésekhez), illetve demográfiai adatok alapján (ennek külföldre célzott kampányoknál lehet jelentősége).
(teljes mérethez kattints a képre)
A frissített Kulcsszóválasztó eszköz a jelenlegi Kulcsszóválasztó eszközben található linkre kattintva érhető el. A frissített Elhelyezés eszköz eléréséhez kattints a Lehetőségek lapon található Eszközök panel "További eszközök" elemére. Itt meg kell jelennie a frissített Elhelyezés eszközre mutató linknek.
Ezeket a linkeket az elkövetkező hetek során folyamatosan vezetjük be felhasználóinknál. Ha fiókodban megtalálhatók ezek a linkek, akkor arra biztatunk, hogy próbáld ki az eszközök új verzióit.
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Miért nem látom a hirdetésem? - 2. rész
2009. november 12.
Az AdWords a minőségi mutatóval biztosítja, hogy csak a legrelevánsabb hirdetések jelenjenek meg a felhasználók számára a keresőben és a Google hálózaton. A mostani bejegyzésben megmagyarázzuk, hogyan határozza meg a kulcsszó minőségi mutatója azt, hogy megjelenhet-e a hirdetés.
Mi a minőségi mutató?
A minőségi mutató az egyes kulcsszavakhoz kiszámított dinamikus változó. Annak a mérőszáma, hogy egy-egy kulcsszó mennyire releváns a hirdetés szövegére és a felhasználó keresési lekérdezésére vonatkozóan.
A mutató meghatározza, hogy egy kulcsszóra megjelenhet-e a hirdetésed, és ha igen, milyen magas pozíciót ér el az adott hirdetés. Általánosságban: minél magasabb a minőségi mutató, annál alacsonyabbak lesznek a költségeid, és annál jobb lesz a hirdetésed pozíciója.
Hogyan ellenőrizhetem a minőségi mutatómat?
A hirdetések és kulcsszavak jó teljesítményének fenntartása érdekében javasoljuk, hogy rendszeresen ellenőrizd a minőségi mutatót. Fontos, hogy eltávolítsd a magas költségű, gyengén teljesítő kulcsszavakat, mert így hirdetési költségkeretedet a lehető leghatékonyabban használhatod fel.
Az egyes kulcsszavak minőségi mutatóját az alábbi egyszerű lépések végrehajtásával ellenőrizheted:
Kattints az "Kampány" lapfülre.
Kattints egy hirdetéscsoportra.
Kattints a "Kulcsszavak" lapfülre.
Kattints a kívánt kulcsszó melletti ikonra az Állapot oszlopban.
Hogyan működik a minőségi mutató?
Tegyük fel például, hogy Árpi a szentendrei panzióját hirdeti. Ha Árpi felveszi kulcsszavai közé önmagában a "panzió" szót, a kulcsszó minőségi mutatója valószínűleg igen alacsony lesz. A hirdetésben természetesen panzió szerepel, de az internetezők nem feltétlen szentendrei panziót keresnek, ha a panzió kulcsszót írják be a keresőbe. (Ha Árpi önmagában a "panzió" szót használná, akkor a minőségi mutató alkalmazása nélkül a hirdetése megjelenhetne a "panzió egerben" vagy "panzió nagymaroson" keresésekre is - ami nem szolgálna hasznos információval az internetezőknek.) Az alacsony minőségi mutató miatt tehát a "panzió" szónak Árpi AdWords-fiókjában megemelkedik a minimális CPC-je, vagyis többet kell fizetnie azért, ha a hirdetését mégis látni szeretné erre a kulcsszóra.
Az olyan kulcsszavak viszont, mint például a "szentendrei panzió", "panzió szentendrén", "szentendrei szállás" vagy "szállás szentendre" relevánsak Árpi vállalkozása szempontjából, ezért minőségi mutatójuk várhatóan magas lesz, relatíve alacsony minimális CPC-vel és jól fognak teljesíteni. A minőségi mutató így ösztönzi tehát a hirdetőket a kiváló minőségű hirdetések létrehozására.
Kérdések és válaszok a webhelylinkekkel kapcsolatban
2009. november 5.
A napokban jelentettük be a
webhelylinkek indulását
az AdWordsben és már érkeznek hozzánk az ezzel kapcsolatos kérdések (köszönjük!). Az alábbiakban egy csokorba gyűjtöttük ezeket a kérdéseket a válaszokkal együtt:
Hogyan lehet beállítani a webhelylinkeket?
A webhelylinkek megjelenítését kampány szinten lehet engedélyezni, a
Kampány beállítások
oldalon. Az engedélyezés azonban még nem jelenti azt, hogy a webhelylinkek minden esetben megjelennek a hirdetésnél.
Minden AdWords-fiókban elérhető ez a beállítás?
Elméletileg minden fiók számára elérhető az új funkció, de a webhelylinkek csak egy meghatározott minőség felett állnak rendelkezésre. Ha a fiókban nincs olyan hirdetés, amely ennek eleget tesz, akkor a beállítási mód sem jelenik meg a
Kampány beállítások
oldalon.
Milyen keresésekre jelenhet meg webhelylinkekkel kiegészített hirdetés?
A hirdetések webhelylinkjei alapvetően olyan esetekben jelennek meg, amikor egy hirdetés szolgáltatja a "legjobb választ" egy keresési lekérdezésre. A leggyakrabban ez egyedi márkakifejezéseket jelent.
Milyen hirdetéseknél jelennek meg a webhelylinkek?
A webhelylinkek túlnyomórészt kiemelt első pozícióban, jó minőségi mutatóval rendelkező hirdetéseknél jelennek meg, de ezek mellett sem minden esetben.
Hogyan dönti el a rendszer, hogy mely linkeket jeleníti meg?
A beállításoknál az ügyfeleink legfeljebb 10 linket adhatnak meg, mégpedig preferencia szerinti sorrendben. Ebből a legfeljebb 10 linkből választ ki a rendszerünk legfeljebb négyet, figyelembe véve a hirdető preferenciasorrendjét. A kiválasztásnál a webhely linkstruktúráját és az egyes oldalak minőségét is figyelembe veszi a rendszerünk.
Négynél kevesebb webhelylink is megjelenhet?
Igen. Akár egy is.
Hogyan lehet elérni, hogy a webhelylinkek biztosan megjelenjenek?
Biztos receptet nem tudunk adni, de a megjelenés esélyét lehet növelni azzal, ha kiemelt első pozícióba hozzuk a hirdetést (a minőség javításával), és azzal is, ha a látogatók számára leghasznosabb oldalak linkjeit vesszük fel a listára.
Függ a webhelylinkek megjelenítése a költéstől, vagy a napi költségkerettől?
Nem.
8,05% az ákattintási arány, a lehetőség mégsem él. Mi lehet az oka?
Néhány lehetséges ok: nem "legjobb válasz" kaliberű hirdetés, nem márka-kulcsszó, nem megfelelő linkek, alacsony pozíció, nem elég magas minőség.
Mennyire bonyolítja meg ez a kiegészítés a jelentéseket és a konverziókövetést?
A webhelyinkekre érkező kattintások ugyanolyan kattintásoknak minősülnek, mint amelyek a címsorra érkeznek. A jelentések nem tesznek különbséget az egyes linkekre történő kattintások között. A konverziókövetés módszerét a webhelylinkek nem befolyásolják.
Használhatok paraméterezett URL-eket webhelylinkekként?
Igen.
Hogyan működnek együtt a webhelyinkek a kulcsszó szintű URL-ekkel és a
bid management
programokkal?
A kulcsszó szinten beállított URL-eket és egyéb paramétereket csak a címsorra érkező kattintásoknál tudjuk alkalmazni, a webhelylinkeknél nem. (A mérnökeink dolgoznak ezen.)
Milyen hatása van a webhelylinkek megjelenítésének a hirdetésre?
Az első tapasztalatok azt mutatják, hogy a webhelylinkekkel megjelenített hirdetéseknek megnő az átkattintási aránya. Ennek a növekménynek az oka azonban bizonyos mértékig a címsorra érkező kattintások magasabb száma.
A webhelylinkek befolyásolják a kattintások számlázását?
A kattintások ára független attól, hogy a hirdetés melyik linkjére kattintottak. Ugyanakkor szűrjük azokat a kattintásokat, amelyek egy hirdetés különféle linkjeire érkeznek gyors egymásutánban.
Egy keresésre több, webhelylinkekkel kiegészített hirdetés is megjelenhet?
Nem, csak egy.
A tartalmi hálózaton is megjelennek a webhelylinkek?
Nem, csak a Google találati oldalain.
...és mi a helyzet a keresési hálózat egyéb oldalaival?
A webhelyinkek ott sem jelennek meg.
Milyen előírások vonatkoznak a webhelylinkekre?
A hirdetésekre általánosan érvényes
Szerkesztői irányelvek
itt is érvényesek.
(Köszönjük a kérdéseket és bízunk benne, hogy hasznosak a válaszaink. A további kérdéseket az
AdWords Súgófórumon
várjuk.)
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Emlékeztető: holnap előadás az AdWords Szerkesztőről
2009. november 4.
Ügynökségek és nagyobb kampányokat kezelő ügyfeleink figyelmébe ajánljuk a holnapi (2009. november 5., csütörtök, 10:30) online előadásunkat, amelynek témája:
Gyors kampányépítés és -kezelés az AdWords Szerkesztő programmal
Előadó: Madarász Márta
Regisztráció >>>
(
Korábbi bejegyzésünk az AdWords Szerkesztőről
)
Új funkció az AdWordsben: webhelylinkek
2009. november 3.
A
hirdetések webhelylinkjei
(sitelinks) egy olyan új AdWords funkció, amelynek segítségével meglévő AdWords-hirdetéseid értékét növelheted azáltal, hogy a webhelyeden mélyebben található tartalmakra mutató linkeket helyezel el. Ahelyett, hogy minden felhasználót ugyanarra a céloldalra küldenéd, a hirdetések webhelylinkjei
akár négy különböző cél URL-t
jeleníthetnek meg a keresésalapú szöveges hirdetéseidben, amelyek közül a felhasználók választhatnak.
A több választható link kínálatával egyszerűbben irányíthatod a felhasználókat webhelyed mélyebb tartalmaihoz – ezzel rámutatva a megfelelő webhely-információra, például az ajándékokra való regisztrációra, a különleges ajánlatokra, az ünnepi vagy eseményhez kapcsolódó promóciókra vagy például a kereső funkcióra. A hirdetések webhelylinkjei ezenkívül lehetővé teszik a felhasználóknak, hogy gyorsabban elérjék a számukra fontos információt, segítve őket a sikeres keresésben, és egyúttal mélyebbre vezetve őket a
konverziós tölcsérben
.
Bár a hirdetések webhelylinkjei minden hirdető számára elérhetők, az azok beállítására vonatkozó lehetőség csak azon hirdetők számára jelenik meg, akiknek hirdetései elérnek egy bizonyos minőségi küszöböt.
Ha a fiókod megfelel ennek, a Kampánybeállítások lapon megjelenik a hirdetések webhelylinkjeinek beállítására vonatkozó lehetőség – a beállítás a "Hirdetésbővítmények" szakaszban "A webhelyemre mutató további linkek megjelenítése a hirdetésemben" opción keresztül érhető el.
A hirdetések webhelylinkjeivel kapcsolatos további információ
itt található
.
Profi kampánykezelés az AdWords Szerkesztő programmal (+esettanulmány)
2009. november 3.
Az ügynökségeknek és a nagyobb kampányokat kezelő egyéni ügyfeleinknek talán nem kell bemutatni az AdWords Szerkesztő szoftvert, viszont a visszajelzések alapján még sokan nem ismerik, de akik ismerik is, azok közül sem mindenki használja ki a benne rejlő lehetőségeket.
Az
AdWords Szerkesztő
(leánykori nevén AdWords Editor) egy olyan, számítógépre telepíthető ingyenes program, amellyel letölthető az AdWords-fiók teljes tartalma, és akár offline módon, az online kezelőfelülethez mérten sokszoros sebesességgel lehet változtatásokat végezni a kulcsszavakon, a hirdetésszövegeken és szinte az összes többi beállításon.
Néhány napja elkészült egy rövid
esettanulmányunk
, amelyben Gál Kristóf (
Primodesign
) számol be az AdWords Szerkesztővel kapcsolatos tapasztalatairól (
a dokumentum PDF-formátumban
).
A program előnyei dióhéjban:
A fiók és a kampányok letölthetők a számítógépre, és internetkapcsolat nélkül is módosíthatók
Tömeges módosításokat (például keresés-csere) lehet végezni a kampányok elemein
Könnyedén duplikálhatóak és másolhatóak a kampányok, a beállítások, a hirdetéscsoportok, a kulcsszavak és a szövegek
A navigáció még az AdWords új felületénél is gyorsabb
A módosításokat és a kampányokat meg lehet osztani másokkal; többen is lehet dolgozni egy kampányon
Könnyen áttekinthető HTML-összesítő exportálható, amit például ügynökségek küldhetnek ki az ügyfeleiknek jóváhagyásra
Ingyenes
Az AdWords Szerkesztőről Madarász Márta kolléganőm hamarosan online
előadást tart
, amit elsősorban ügynökségek és nagyobb kampányokat kezelő egyéni ügyfeleink figyelmébe ajánlunk. Az előadáson a fentieken túl élőben bemutatjuk a kampányok le- és feltöltését, a tömeges változtatásokat, néhány Excel-trükköt és a kulcsszóválasztó alkalmazását is.
Az előadás időpontja:
2009. november 5., csütörtök, 10:30
Regisztráció >>>
Az AdWords Szerkesztő letöltése >>>
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Kedden előadás: Felkészülés a karácsonyi szezonra
2009. október 30.
Online boltok és kiskereskedők számára állítottuk össze a következő webináriumunk témaköreit, amelyek révén jobban ki lehet használni az ajándékozási szezon megnövekedett keresési forgalmát.
Az előadás időpontja:
2009. november 3., kedd, 10:30
Regisztráció >>>
Az előadáson többek között az alábbiakról lesz szó:
Megtérülés (ROI) alapú licitálás
Vásárlási ciklusokhoz igazodó kampánystratégia
Célcsoport alapú célzás a tartalmi hálózaton
Kreatív célzási technikák a tartalmi hálózaton
Hatékonyságmérés (konverziók, célok, e-commerce)
Dinamikus kulcsszóbeillesztés
A kihagyott lehetőségek számszerűsítése
Várjuk a kérdéseket a
regisztrációs oldalon
, és élőben a webináriumon. (A további webináriumaink listája
itt érhető el
.)
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Miért nem látom a hirdetésem?
2009. október 29.
Számos kérdést kapunk hirdetőinktől arra vonatkozóan, hogy miért nem látják hirdetéseiket, ha rákeresnek kulcsszavaikra a keresőben. Kezdő AdWords-felhasználóknak szóló blogbejegyzés-sorozatunk segít a probléma azonosításában, és bemutatja, hogyan érheted el, hogy hirdetésed ismét megjelenhessen.
Ha nem látod a hirdetéseid, akkor a következő lépéseket javasoljuk:
A
Hirdetés-előnézeti eszköz
segítségével ellenőrizd, hogy megjelennek-e a hirdetéseid.
Ez a fontos eszköz megállapítja, hogy hirdetésed fent van-e a helyén. A Hirdetés-előnézeti eszközzel úgy láthatod a hirdetéseidet, ahogyan azok a keresési eredményoldalon megjelennek, anélkül, hogy ezzel növelnéd a hirdetések megjelenítéseinek számát.
Lehet, hogy kiderül az eszközben, hogy a hirdetéseid valójában megjelennek. Amikor gyakran keresnek rá a hirdetésre valamelyik kulcsszóval, akkor a rendszer ezt megjegyzi, és ha a felhasználó nem kattint a hirdetésre, akkor a rendszerünk számára hirdetést ritkábban, illetve alacsonyabb pozícióban jeleníti meg (mert elkönyveli, hogy a hirdetés nem releváns a keresés szempontjából).
Ha a kampány napi költségkerete alacsony, akkor elképzelhető, hogy a rendszerünk nem jeleníti meg a hirdetést minden keresésre. (Ha ugyanis minden keresésre megjelenne a hirdetés, akkor az azokból összejövő kattintások miatt a napi költség túlléphetni a napi költségkeretet.)
Használd a
Hirdetésdiagnosztikai eszközt
, amelynek segítségével megállapíthatod, miért nem láthatók a hirdetéseid. A Hirdetésdiagnosztikai eszköz például megmutatja, hogy a hirdetés azért nem jelenik meg, mert ellenőrzésre vár, illetve elutasították, esetleg a minőségi mutató túl alacsony, vagy a probléma a költségkerettel vagy a befizetéssel kapcsolatos. Az eszköz továbbá javaslatokat ad arra vonatkozóan is, hogy miként "élesztheted újra" a hirdetést.
Ellenőrizd a regionális célzási beállítást.
Előfordulhat, hogy a hirdetésed által célzott terület nem egyezik azzal a területtel, amely az IP-címedhez kapcsolódik. Ebben az esetben a hirdetésed nem lesz látható, amikor keresed.
Tegyük fel például, hogy Sándor pécsi tánctanár, és Budapestet célozza a szambaórákról szóló hirdetésével. Mivel azonban IP-címe nem kapcsolódik Budapesthez, hirdetése nem jelenik meg számára, amikor Pécsett keres rá. Sándor láthatja viszont a hirdetését, ha a keresési lekérdezéshez hozzáadja a "Budapest" kifejezést is.
Az Olcsóbbat.hu tapasztalata az AdWordsszel
2009. október 27.
Elkészült az
Olcsóbbat.hu
-val közös
sikertörténetünk
, amely betekintést enged az árösszehasonlító site üzleti modelljébe, és bemutatja, hogy miként illik bele az AdWords-kampány.
Megismerhető néhány részlet az úgynevezett
long tail kulcsszóstratégiáról
, a tartalmi hálózat alkalmazásáról, valamint a konverziókövetés használatáról is. A kampány a
JabJab
műve.
A sikertörténet PDF-formátumban
itt érhető el
.
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
A hirdetéspozíció hatása a minőségi mutatóra
2009. október 27.
Az átkattintási arány (CTR) a minőségi mutató legjelentősebb összetevője, mert ez a mutató közvetlenül jelzi, hogy melyek a legrelevánsabb hirdetések a felhasználóink számára. A magas pozícióban megjelenő hirdetések átkattintási aránya általában jobb, mint az alacsony pozícióban megjelenő hirdetéseké. Ez részben a minőségnek köszönhető, részben pedig annak, hogy a magas pozícióban megjelenő hirdetések láthatóbbak a felhasználók számára. A minőségi mutató pontos kiszámítása érdekében rendszerünk kompenzálja a hirdetés pozíciójának az átkattintási arányra gyakorolt hatását (ennek a neve
position normalizer
).
Tegyük fel például, hogy egy 8-as átlagos hirdetési pozícióval rendelkező kulcsszó átkattintási aránya megegyezik egy 2-es átlagos hirdetési pozícióval rendelkező kulcsszó átkattintási arányával. A rendszer a minőségi mutató számítása során az alacsonyabb pozíciójú kulcsszó átkattintási arányát kicsit erősebben beszámítja, mint a magasabb pozíciójú kulcsszó átkattintási arányát. Ez lehetővé teszi a pozícióért való egyenlő eséllyel történő versenyzést a minőség és az ajánlat alapján. A pontosabban kiszámított minőségi mutató hozzájárul a jobb és pontosabb kattintásonkénti költségek (CPC-k) kialakításához is.
A hirdetéspozíciónak tehát nincs közvetlen hatása a minőségi mutatóra, mert a pozíciókülönbségből adódó CTR-eltérést a
position normalizer
ellensúlyozza.
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Online előadás: ügyfélszerzés külföldi piacokról
2009. október 25.
Az előző negyedév egyik legnépszerűbb webináriumát hamarosan ismét megtartjuk,
Ügyfélszerzés külföldi piacokról a Google AdWordsszel
címmel.
Az előadás elsősorban azoknak szól, akik már készítettek AdWords-kampányt és szeretnének külföldi országokból is ügyfeleket szerezni. Az előadáson bemutatunk egy konkrét sikertörténetet, átvesszük a kampányok nyelvi és földrajzi célzási lehetőségeit és megmutatjuk, hogy miként lehet külföldi tartalmi hálózati oldalakat megcélozni. Az előadás végén adunk néhány gyakorlati tippet is a nemzetközi kampányokhoz.
Az előadás időpontja:
2009. október 27., kedd, 10:30
Regisztráció >>>
(A további webináriumaink listája
itt érhető el
.)
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
AdWords billentyűkód-matricát küldünk - amíg a készlet tart
2009. október 23.
Az AdWords új felhasználói felületén még gyorsabban lehet navigálni billentyűkódokkal. A
billentyűkódok használatáról
korábban már írtunk ezen a blogon.
A kódok elsajátítását a billentyűzetre ragasztható matricákkal kívánjuk megkönnyíteni, amelyekből
ezen az oldalon
lehet kérni.
Intelligensebb lett az Analytics
2009. október 22.
Tavaly számos olyan új
Google Analytics
funkciót vezettünk be, amelyek kifejezetten vállalati felhasználóink igényeihez igazodtak. Az idén újabb hatékony funkciókkal bővítjük ezek körét.
A Google Analytics alapfilozófiája, hogy széles körben elérhetővé tegye az adatokat, és azokat jól hasznosítható módon tálalja. Így ezek az egyszerűen használható funkciók bárki számára rendelkezésre állnak, és azokhoz bárki hozzáférhet. Bízunk benne, de számítunk is arra, hogy a kezdőktől a gyakorlott elemző szakemberekig mindenki kihasználja majd a kínálkozó előnyöket. Az alábbiakban áttekintést adunk az egyes új funkciókról.
Mobil követés
A Mobil követés és jelentéskészítés lehetővé teszi a mobil webhelyek és az összes böngészésre képes mobileszköz követését függetlenül attól, hogy egy adott eszközön futtatható-e JavaScript, vagy sem. Természetesen a legfejlettebb telefonok, így az Androidok és az iPhone-ok is követhetők. Emellett követheted az egyes mobileszközökön használt alkalmazásokat is.
Továbbfejlesztett célok és a bevonódásra vonatkozó célok
Minden Google Analytics profilban 4-ről 20-ra emeltük a lehetséges célok számát. A célok URL-lel történő megadásán túl két további kritériumot is kialakítottuk a céltípusok megadására. Ezek szerepe a felhasználói bevonódás és a márkaépítés sikerének mérése. Mostantól a célok meghatározhatók a Webhelyen töltött idő és az Oldal/látogatás érték alapján is.
Kimutatások és Másodlagos dimenziók
A Kimutatások és a Másodlagos dimenziók funkcióval a Google Analytics még több "lóerőt" kínál a speciális adatelemzések elvégzéséhez. A kimutatás révén több szempontból is megvizsgálhatod ugyanazt a jelentéstáblázatot, és ezzel lehetőséged nyílik az adatok közötti fontos összefüggések és trendek felismerésére. Az egyhangú egydimenziós jelentések többdimenziós "kereszttáblává" válnak, így az adatokat az új dimenziókba átlépve más szemszögekből is áttekintheted. Emellett a legtöbb, táblázatot is tartalmazó jelentés mellé egy második Dimenzió legördülő menü is került, aminek köszönhetően egyidejűleg tekinthetsz meg egyetlen Google Analytics jelentési táblázatban két dimenziót és azok mutatóit.
A kimutatások és a másodlagos dimenziók részletes elemzéseket tesznek lehetővé úgy, hogy az adatokat nem kell táblázatkezelő alkalmazásba exportálni.
Speciális szűrők
A legtöbb táblázat Speciális szűrőket is kapott, amelyek segítségével a táblázat sorai a mutatók értékei alapján szűrhetők. Egyszerűen válassz egy mutatót, majd adj meg egy határértéket és egy szűrőt.
Egyéni változók
A Többszörös egyéni változók funkció a haladó Google Analytics felhasználók számára lehetővé teszi akár öt felhasználó által definiált érték használatát. A felhasználó által definiált értékek segítségével több, akár párhuzamos követőszegmenst is létrehozhatsz a látogatók, a munkamenetek és az interakciók szintjén. A weboldalaidhoz egyszerű JavaScript-hívásokat adva a megfelelő szegmensekbe sorolhatod az egyes látogatókat, és megtekintheted az összefoglaló eredményeket a jelentésekben.
Szegmensek és speciális jelentéssablonok megosztása
A speciális szegmensek és az egyéni jelentések használatával mostantól pontosabban megszabhatod, mely profilokban jelenjenek meg az egyes szegmensek és jelentések. Emellett az egyéni jelentéssablonokat könnyedén meg tudod osztani másokkal – ehhez elég egy linket megosztanod. Kifejezetten az értékesítők számára hoztál létre egyéni jelentést? Küldd el a jelentéssablonok linkjét bárkinek, aki rendelkezik Google Analytics fiókkal, és az előre megformázott értékesítési jelentéssablon automatikusan importálásra kerül.
Intelligens elemzés és egyéni figyelmeztetések
Mostantól nem kell átfésülnöd az adatokat jelentős változások után kutatva, mert automatikusan figyelmeztetünk a fiókodban bekövetkezett fontosabb változásokra. Ahelyett, hogy folyamatosan a jelentéseket figyelnéd, a kreatív adatelemzésnek szentelheted az idődet.
A személyre szabható figyelmeztetések révén értesülhetsz a meghatározott változásokról. Napi, heti és havi eseményindítók rendelhetők meghatározott dimenziókhoz és mutatókhoz, az értesítést pedig e-mailen vagy közvetlenül a felhasználói felületen kaphatod meg, amint a változások történnek.
Nulla másodperces látogatások az Analyticsben
2009. október 21.
Az Analyticsben gyakran lehet találkozni olyan jelentésekkel, amelyek szerint bizonyos látogatások során a felhasználó látszólag
nulla másodpercet töltött el
az oldalon, vagy valamilyen bontásban bizonyos aloldalakon eltöltött idő nulla másodperc.
A látszólag nulla másodperces látogatásokra a magyarázat a következő: Az oldalon (például a kezdőoldalon) eltöltött idő kiszámításához az Analytics két időpont között eltelt időt vesz figyelembe: a kezdőoldal betöltődési időpontját, és azt az időpontot, amikor a kezdőoldalról a felhasználó a webhely egy másik oldalára navigál. Ekkor a kezdőoldalon eltöltött idő a két időpont különbsége. Egyszerű tehát az oldalon eltöltött idő mérése azokban a helyzetekben, ha a felhasználó a webhelyen belül több aloldalt is megtekint.
Ha viszont a látogató csak egy oldalt néz meg, és arról nem navigál egy másik aloldalra (például mert kilépett a böngészőből vagy a Vissza gombra kattintott), az Analytics számára csak egy időpont ismert: ez pedig az adott oldal betöltődésének időpontja. Tehát függetlenül attól, hogy a látogató valójában mennyi időt töltött azon az egy oldalon, az Analytics nulla másodpercet fog hozzá társítani.
Hasonló a helyzet a kilépési oldalaknál, ahol a látogatók – függetlenül az egy látogatás alatt megtekintett oldalak számától – elhagyják a webhelyet. Mivel a
kilépési oldalakhoz
ismét csak az adott oldal betöltődési időpontja áll rendelkezésre, az oldalon eltöltött idő itt is nulla másodperc lesz.
A jelentésekben a nulla másodpercek tehát nem hibás mérés eredményei, hanem egy ismert webanalitikai probléma következetes kezeléséből származnak.
Vissza az alapokhoz
2009. október 8.
Néhány hete elkészült az
AdWords - Kezdők útmutatója
oldalunk, amely kezdő felhasználóinkat hivatott bevezetni az AdWords rejtelmeibe.
Az útmutatóban szerepelnek mindazok az információk, amelyekre kezdetekkor szükség lehet a fiók megfelelő beállításához. Emellett tippeket és trükköket is találhatsz benne az AdWordsszel való hirdetésről, mint például:
A hirdetési költségek szabályozásának megértése
>>>
Javaslatok a jó hirdetésekhez
>>>
A vállalkozás számára legjobb kulcsszavak kiválasztása
>>>
A teljesítmény nyomon követése
>>>
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Webináriumaink az év hátralévő részében
2009. október 6.
A visszajelzéseknek megfelelően véglegesítettük az év hátralévő részére szervezett
online előadásaink
témaköreit. Az alábbi négy webináriumot tartjuk meg a következő néhány hónapban:
Ügyfélszerzés külföldi piacokról a Google AdWordsszel
Időpont: 2009. október 27. , 10:30
Az előadás elsősorban azoknak szól, akik már készítettek AdWords-kampányt és szeretnének külföldi országokból is ügyfeleket szerezni. Az előadáson bemutatunk egy konkrét sikertörténetet, átvesszük a kampányok nyelvi és földrajzi célzási lehetőségeit és megmutatjuk, hogy miként lehet külföldi tartalmi hálózati oldalakat megcélozni. Az előadás végén adunk néhány gyakorlati tippet is a nemzetközi kampányokhoz. Előadó: Stekkelpak Zoltán.
Regisztráció >>>
Hozzon ki a legtöbbet a karácsonyi szezonból
Időpont: 2009. november 3., 10:30
Online boltok és kiskereskedők számára állítottuk össze az előadás témaköreit, amelyek alapján maximálisan kihasználhatják az ajándékvásárlási szezon megnövekedett forgalmát. Az előadáson többek között bemutatjuk a dinamikus kulcsszóbeillesztést, a megtérülés alapú licitálást és a vásárlási ciklusokhoz igazodó kampánystratégiát. Előadó: Stekkelpak Zoltán.
Regisztráció >>>
Gyors kampányépítés és -kezelés az AdWords Szerkesztő programmal
Időpont: 2009. november 5. , 10:30
Nagyobb AdWords-kampányokat kezelő ügyfeleinknek és ügynökségeknek ajánljuk ezt az előadást, ahol az ingyenesen letölthető AdWords Szerkesztő programot mutatjuk be. Az előadás során a hirdetésszövegek és kulcsszavak tömeges szerkesztési lehetőségeivel is foglalkozunk. Előadó: Madarász Márta.
Regisztráció >>>
Bevezetés az ügynökségi fiókok kezelésébe
Időpont: 2009. november 10. , 10:30
Az AdWords programban kezdő ügynökségeknek és új ügynökségi munkatársaknak szól ez az előadás. Szó lesz az Ügyfélközpont (MCC) felépítéséről, kezeléséről, a Google Advertising Professional (GAP) program feltételeiről és előnyeiről, továbbá az ügynökségek számára fontos havi számlázásról. Előadó: Reszler Gábor.
Regisztráció >>>
Minden előadás bárki számára nyitott, a részvétel ingyenes. Az előadásokon a korábbiakhoz hasonlóan élőben válaszolunk a felvetődő kérdésekre. Minden érdeklődőt szerettel várunk!
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Az AdWordsben és az Analyticsben lévő adataid felszabadítása
2009. október 5.
A cég chicagói irodájában
Brian Fitzpatrick
vezetésével működik egy maroknyi mérnökből álló csapat, ami azon dolgozik, hogy a különféle Google-termékeknél (mint a Gmail, az App Engine, Dokumentumok stb) biztosítsa a felhasználóknak az adatok egyszerű exportálását arra az esetre, ha azokat más szolgáltatóhoz szeretnék vinni. A csapat az
Adatfelszabadítási front (Data Liberation Front)
nevet adta a kezdeményezésnek. Bár az adatok bebetonozásával első ránézésre, rövid távon a felhasználókat is maradásra lehet ösztönözni, Brian a következő példával szemlélteti a kezdeményezés küldetését:
Képzeld el, hogy egy lakást bérelsz a belvárosban, és el akarsz onnan költözni. A bérleti szerződés szerint ezt bármikor megteheted, de a személyes tárgyaidat nem viheted magaddal; a ruháid, a fényképeid és a könyveid mind a főbérlőnél maradnak. Ez, azon túl, hogy elszomorítóan hat a bérlőre, hátrányosan befolyásolja a bérlakáspiacot is - kevesebb és kevésbé jó minőségű lakás fog épülni.
Mit jelent ez egy internetes szolgáltatás esetében? Azt, hogy ha szükségét érzed és másik szolgáltatóhoz szeretnéd vinni az adataidat (tárolt képek, dokumentumok, kulcsszólisták, hirdetésszövegek stb), azt könnyedén megteheted az adatok egyszerű kimentésével. A legjobb ügyfélmegtartó erő mégiscsak az, hogy jobbnál jobb és egyre innovatívabb termékeket készítünk, nem pedig az, hogy bebetonozzuk a felhasználókat.
Nézzük, hogyan működik az adatok kinyerése az AdWords esetében. Az ingyenesen elérhető
AdWords Szerkesztő
programmal a teljes AdWords-fiókot, de annak egy vagy több kampányát vagy hirdetéscsoportját is lehet
exportálni
, például HTML és CSV formátumban. Ha csak a kulcsszólistára vagy a hirdetésszövegekre van szükségünk, akkor azt a Szerkesztőből egy-két kattintással át lehet másolni például egy táblázatkezelőbe (ami most a példa kedvéért legyen Excel). A
teljesítményadatok kimentésére
szintén van lehetőség. Ha mindez túl fárasztónak és időigényesnek tűnne, akkor az AdWords API is rendelkezésre áll - ez utóbbinak jobbára fejlesztők veszik hasznát. Ha pedig az
AdWordsbe szeretnél külső adatokat importálni
, azt bármely táblázatkezelőből meg lehet tenni.
Az Analytics esetében is
megoldott az adatok exportálásása
a következő formátumokban: XML, CSV és TSV. Az Analyticsbe történő importálás lehetősége viszont egyelőre elég korlátozott, az
Analytics API
és annak segítségével írt alkalmazások megkönnyíthetik a folyamatot.
Annak, aki komolyabban bele szeretné ásni magát az Adatfelszabadítási front tevékenységébe, ajánlom a csapat
weboldalát
, valamint a
Google Moderator platformon működő fórumot
, ahol a feljesztők várják a javaslatokat a projektjükkel kapcsolatban. Brian Fitzpatrick csapata csiripel is, a Twitter-csatornájuk
itt
érhető el.
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Az AdWords Általános Szerződési Feltételeinek frissítése
2009. szeptember 30.
Az elkövetkező néhány hónapban frissíteni fogjuk az Európában, a Közel-Keleten és az Afrikában érvényes feltételeinket, hogy azok tükrözzék a hirdetőknek nyújtott szolgáltatásainkat, és az ügyfeleinkkel folytatott együttműködést.
Összességében nem hisszük, hogy különösebb meglepetést okoznának új feltételeink, leszámítva azt, hogy azok még egyszerűbbé teszik a Google programjában folytatott munkát. Az elkövetkező időszakban a fiókba való bejelentkezés során további tájékoztatás fog megjelenni a módosításról.
Stekkelpak Zoltán, magyar AdWords csapat
Ingyenes megjelenés cégek számára a Google Térképen
2009. szeptember 29.
A Google ingyenes térképes szolgáltatása, a Maps mától bővített magyar tartalommal érhető el,
Google Térkép
néven. Az új funkciók által az adott szolgáltatást vagy terméket keresők és -kínálók könnyebben egymásra találhatnak.
Magyarországon az internetező lakosság 92%-a online tájékozódik vásárlás előtt, azonban a vásárlások zöme egyelőre nem az interneten történik
. Ezért is tartjuk a helyi cégek szempontjából fontos fejleménynek , hogy a mai naptól az Arany Oldalak, az itthon.hu és a port.hu adatbázisa elérhető a
Google Térképen
.
A fejlesztésnek köszönhetően a Térképen már nem csak címekre, de vállalkozásokra, üzletekre, szolgáltatásokra is kereshetnek a felhasználók. Mi több, a térképes eredmények a google.hu keresési találatai között is megjelennek. Például az
"étterem Budapesten"
keresés eredményeképpen megjelenik egy kis térkép, budapesti éttermekkel.
A cégtulajdonosok a
Helyi Vállalkozások Központjában
feltölthetik saját adataikat, ami egyrészt azt jelenti, hogy kontrollálni tudják a saját üzletükhöz tartozó bejegyzést, másrészt sokkal részletesebb, gazdagabb információt jeleníthetnek meg magukról a térképen (fotók, videók, nyitvatartási idő, elfogadott fizetési módok, stb.).
A felület használata egyszerű és intuitív. Mindössze meg kell adni a megfelelő adatokat, majd ellenőrzést kérni a megadott telefonszámra. Nagyobb üzletláncok esetén ajánlott a csoportos feltöltést választani, ahol egy Excel táblával egyszerre több üzlet adatait lehet bevinni a rendszerbe. (Csoportos feltöltés esetén a rendszer szinkronizálja az új adatokat a Térképen már megtalálható bejegyzésekkel, így a jóváhagyás és az élesítés több napot vehet igénybe.)
Az adatok elküldése (azaz a Befejezés gomb megnyomása után) egy automata hívja a megadott telefonszámot. Az így kapott PIN kód megadásával a rendszerbe felvitt vállalkozás aktiválódik.
A szolgáltatás ingyenes, függetlenül a feltöltött vállalkozások számától. Sőt, a fiókban nyomon követhetőek a feltöltött bejegyzések látgatottsági statisztikái is, melyek segítenek a fogyasztók viselkedésének jobb megértésében.
Kindli Erna, marketing csapat
Címkék
***haladóknak***
***kezdőknek***
***mélyvíz***
+1
a kereső
adaptív hirdetés
AdMob
Advertising Week
AdWords
AdWords Editor
AdWords Kezdőknek Sorozat
AdWords Online Tanterem
AdWords promóciós kódok
AdWords Számlázási beállítások
AdWords Szerkesztő
AdWords tutorials
AdWords Videóhoz
Ajánlatkorrekció
ajánlattétel
Ajánlattételi stratégia
Aktuális
Alkalmazás
analytics
Android
Applikáció
Automatikus ajánlattétel
Autómatikus ajánlattétel
bejelentés
belsőlink-bővítmény
bemutatkozás
Bővített URL
bővítmények
Case Study
cél-ROAS
céloldal
célzás
chat
click-to-call
CPA
demográfiai
DFSA
dinamikus keresési hirdetések
Dinamikus remarketing
display-hirdetések
esettanulmány
eszközök
eszközökön keresztüli tevékenységek
ETA
Fejlesztések
Firebase
fórum
frissítési központ
gépi tanulás
Gmail
Gmail-hirdetések
Google AdWords
Google AdWords oktatás
Google AdWords Oktatóközpont
Google Adwords tutorials
Google AdWords Webinárium
Google Analytics
Google Display Network
Google I/O
Google Maps
Google Minősítési Program
Google Partners
Google Performance Summit
Google Play
google+
GYIK
hatékonyság
helybővítmény
helyi célzás
hirdetésbővítmények
hirdetésformátumok
hirdetéspozíció
Híváskonverzió
hozzárendelés
idő alapú célzás
innováció
irányelvek
jelentések
kampánykísérletek
kampánymenedzsment
kampányszintű közönséglisták
Kampányvázlatok
Karácsony
képernyőmegosztás
kérdőív
Keresési Trendek
kezelőfelület
Kiterjesztett szöveges hirdetések
konvertált kattintás
konverzió
konverziókövetés
Közönség célzása
kulcsszavak
kupon
kutatás
márkanövekedés
minőségi mutató
Mobil
Mobil Március
mobilajánlat
mobilhirdetés
mobiloptimalizálás
non-profit
Online szeminárium
optimalizálás
Partner-jelvény
Payment API
piacon belüli szegmensek
promóciós kredit
Remarketing
Reszponzív hirdetések
RLSA
Salesforce
sikertörténet
Smart Bidding
SMS
súgó
számlázás
Szöveges hirdetések
tartalmi hálózat
Telefon
telefonos kapcsolatfelvétel
továbbfejlesztett kampányok
tömeges szerkesztés
TrueView
TrueView tevékenységhez
TrueView-felfedezési hirdetés
Tudtad-e ?
új adwords
Új termékek
Újdonság
univerzális alkalmazáskampány
URL-kezelés
Ügyfélegyezés
Ügyfélközpont
ügynökségeknek
üzenetbővítmény
vendégbejegyzés
visszajelzés
Webhely-optimalizáló
webinárium
YouTube
Archive
2017
máj.
2016
dec.
nov.
okt.
szept.
aug.
júl.
jún.
máj.
márc.
febr.
jan.
2015
dec.
nov.
okt.
szept.
aug.
júl.
jún.
máj.
ápr.
márc.
febr.
2014
szept.
aug.
máj.
márc.
2013
dec.
nov.
okt.
szept.
júl.
jún.
máj.
ápr.
márc.
febr.
2012
dec.
nov.
okt.
szept.
aug.
jún.
máj.
ápr.
márc.
febr.
jan.
2011
dec.
nov.
okt.
szept.
aug.
júl.
jún.
máj.
ápr.
márc.
febr.
jan.
2010
dec.
nov.
okt.
szept.
aug.
júl.
jún.
máj.
ápr.
márc.
febr.
jan.
2009
dec.
nov.
okt.
szept.
aug.
júl.
jún.
máj.
ápr.
márc.
febr.
jan.
Feed
Hasznos oldalak
Google Cégem
Google Partners
Google Webmester Súgó
Google Apps for Work
Gyors választ szeretne?
AdWords Súgó
Google Analytics Súgó
AdWords Oktatóközpont
Szakértő csapatunk elérhetősége
Follow @adwords
Follow
Számítunk visszajelzésére
A bloggal kapcsolatban
ezen az űrlapon
várjuk a véleményeket és a javaslatokat.